Agility to sport, ale przede wszystkim świetna zabawa dla psa i jego przewodnika. Opowiem Wam dzisiaj więcej na temat tej dyscypliny, która być może zainteresuje i pochłonie bez reszty Was i Waszych czworonożnych przyjaciół ;)
Na czym polega agility
W agility chodzi o to, by pies, podążając jedynie za głosem i gestami swojego przewodnika, bezbłędnie i, w jak najkrótszym czasie, pokonał specjalnie ustawiony tor przeszkód. Za każdym razem przeszkody rozmieszczone są w inny sposób, ale układ ich zna jedynie przewodnik czworonoga, który przed startem zapoznaje się z torem. Pies musi polegać na swoim Panu i podążać za jego wskazówkami (bez smyczy i bez obroży), by w prawidłowej kolejności, bez pomyłki i szybko poradzić sobie z przeszkodami.
Agility i jego historia
Wszystko zaczęło się w Wielkiej Brytanii, podczas wystawy psów Cruft's Dog Show, w roku 1978. W przerwie pomiędzy konkurencjami odbył się pokaz, który miał jedynie umilić publiczności oczekiwanie na dalszą część wystawy, jednak widowisko tak spodobało się widzom, że w 1980 roku Związek Kynologiczny Wielkiej Brytanii stworzył regulamin agility i uznał je za dyscyplinę sportową.
W Polsce zainteresowano się tym sportem na początku lat 90-tych. Polski Związek Kynologiczny zatwierdził regulamin agility w roku 1993, chociaż pierwsze zawody odbyły się tu już w 1992 roku. Do niedawna jednak sport ten w naszym kraju nie był nadzwyczaj popularny. Dopiero w ostatnich latach można zaobserwować, jak szybko powiększa się grono fanów tej dyscypliny. Powstają kluby agility, coraz więcej ośrodków szkoleniowych posiada warunki do tego, by szkolić psiaki w tym zakresie a w Polsce i na świecie corocznie odbywają się różne zawody agility, w których wszyscy miłośnicy tego sportu mogą brać udział.
Kilka przydatnych informacji na temat agility
Kategorie w agility
Są trzy kategorie, do których może należeć psiak i ta należność zależna jest od wielkości pupila:
- S (small) - kategoria dla psów, mających nie więcej niż 35 cm w kłębie,
- M (medium) - kategoria dla psów, mających od 35 do 43 cm w kłębie,
- L (large) - kategoria dla psów, które mają powyżej 43 cm w kłębie.
Próby w agility
- Próby uznawane przez FCI, czyli dla wszystkich psów, które ukończyły 18 miesięcy, posiadają rodowód uznawany przez FCI oraz wystawione przez KOK książki pracy lub licencje.
- Pozostałe próby
Próby, które uznaje FCI podzielone zostały na 3 klasy:
- Agility / Jumping 1 (A1, J1) - dla psów, które nie mają certyfikatu Agility,
- Agility / Jumping 2 (A2, J2) - dla psów, które certyfikat Agility już posiadają,
- Agility / Jumping 3 (A3, J3) - dla psów, które już trzy razy zaliczyły A2,zajmując przy tym jedno z trzech pierwszych miejsc.
*Jumping od Agility różni się tym, że konkurencja ta nie zawiera stołu oraz przeszkód ze strefami kontaktu.
** Certyfikat Agility FCI otrzymuje pies, który trzykrotnie otrzymał ocenę doskonałą od dwóch różnych sędziów za bezbłędne wykonanie próby A1.
Długość toru podczas zawodów agility
Długość trasy do przebycia to 100-200 m i musi być ona tak stworzona, by, w zależności od stopnia trudności, psiak pokonał min. 15 a max. 20 przeszkód. Przynajmniej 7 przeszkód musi zostać pokonanych przez czworonoga skokiem (stacjonaty, mur, koło, skok w dal). Standardowo, zestaw przeszkód musi zawierać przynajmniej 10 stacjonat.
Standardowy i maksymalny czas toru agility
Standardowy czas toru, podawany w sekundach, uzyskuje się, dzieląc długość toru w metrach przez ustaloną wcześniej szybkość, której ustalenie jest zależne od rodzaju zawodów, podłoża oraz stopnia trudności toru. Maksymalny czas toru przeważnie wynosi dwa razy tyle, co czas standardowy. Na pewno jednak, czas ten nie może być krótszy niż 1,5 czasu standardowego.
Należy pamiętać, że w agility przede wszystkim liczy się prawidłowe pokonanie toru, dopiero na drugim miejscu patrzy się na czas.
Przeszkody na torze agility
Przeszkody, które zatwierdzone zostały przez FCI, to:
- stacjonaty,
- wiadukt lub mur,
- stół,
- kładka,
- huśtawka,
- ściana,
- slalom,
- tunel sztywny,
- tunel miękki,
- koło,
- skok w dal.
Przykłady zachowań, które skutkują naliczaniem punktów karnych podczas zawodów agility
- przekroczenie czasu standardowego,
- umyślne dotknięcie przeszkody przez przewodnika,
- dotknięcie psa, jeśli przewodnik w ten sposób poprawia wynik,
- zrzucenie części przeszkody, zanim pies pokona następną (tzw. zrzutki),
- zatrzymanie się psa przed przeszkodą, zatrzymanie się w czasie pokonywania toru, obiegnięcie przeszkody, odskoczenie na bok w celu uniknięcia przeszkody, skok pomiędzy kołem a ramą przeszkody, przebiegnięcie przez skok w dal, wsunięcie głowy lub łapy do tunelu i wycofanie się (tzw. odmowy),
- brak dotknięcia choć jedną łapą, przynajmniej jej częścią, wejściowej i zejściowej strefy kontaktu na ścianie, huśtawce i kładce.
W regulaminie zawodów agility określone są również zachowania, które są przyczyną dyskwalifikacji zawodników.
Jeśli mieszkacie w domu z ogrodem, sami możecie kupić sobie przeszkody, tworzyć tory i po prostu świetnie spędzać czas z pupilem. Nie musicie od razu jeździć na zawody, w końcu najważniejszy jest kontakt z pupilem i wspólna zabawa :)
↓ WSZYSTKO DLA PSA ↓
Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl
Bardzo przydatny wpis. Czekam na następne posty, twój blog jest swietny :).
OdpowiedzUsuń