Niestety, nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. Co zrobić, jeśli kochamy psiaki, bardzo chcielibyśmy mieć naszego własnego czworonożnego przyjaciela, ale jesteśmy alergikami? Można spróbować obejść ten problem...sprawdźcie, jak Wasz organizm reagował będzie w pobliżu psów, uznawanych powszechnie za psy hipoalergiczne.
Co u psa uczula
Często słyszymy, jak ktoś mówi, że jest uczulony na sierść psa. Jest w tym trochę prawdy, choć to naskórek zwierzęcia uważany za czynnik najbardziej przyczyniający się do występowania reakcji alergicznych u człowieka. W nim bowiem znajduje się aż 29 białkowych antygenów, alergizujących ludzi. Poza naskórkiem i sierścią, uczulają także ślina i mocz naszych czworonożnych przyjaciół.
Objawy mogące świadczyć o tym, że jesteśmy uczuleni na psa
- zapalenie spojówek
- astma
- alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa
- pokrzywka
- obrzęk naczynioruchowy
Pies hipoalergiczny
Hipoalergiczny nie znaczy całkowicie wolny od alergenów. Kiedy słyszymy, że jakiś produkt jest hipoalergiczny, musimy wiedzieć, że nadal posiada alergeny, ale jest ich w nim po prostu mniej niż w normalnym produkcie. To powoduje, że może być dobrze tolerowany przez alergików. Może, jednak nie jest w 100% pewne, że będzie. Do stworzenia takiego produktu nie używa się składników z grupy substancji często alergizujących. Dzięki temu ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest niskie, ale nie zerowe. Tak samo jest z psami. Hipoalergiczny pies to pies, który z pewnych przyczyn będzie lepszy dla alergików niż psiak, nie znajdujący się w grupie psów uznanych za hipoalergiczne, ale nie jest powiedziane, że każda osoba będzie tolerowała jego obecność. Taki pies również może nas uczulać.
Rasy psów, uznanych za hipoalergiczne
Ogólnie rzecz biorąc, wszystko zależy od naskórka i sierści psa, od tego, czy jest jej dużo, czy jest długa, czy krótka, jak często psiak linieje, jak dużo wytwarza martwego naskórka. Najlepsze są zatem psiaki bezwłose lub niezrzucające sierści i w większości małe (mniejszy pies = mniej zrzucanego naskórka = mniejsza ilość alergenów w powietrzu). Należą do nich m.in.:
- Pudle,
- Basenji,
- Maltańczyki,
- Portugalskie psy wodne,
- Bedlington teriery,
- Bichon frise,
- Grzywacze chińskie,
- Nagie psy meksykańskie,
- Irlandzkie spaniele wodne,
- Labradoodle,
- Yorkshire teriery,
- Sznaucery miniaturowe.
Psy absolutnie nienadające się dla alergików
Są rasy, które z pewnością tylko utrudnią życie alergikom. Należą do nich np.:
- Saint Bernard, Bulldog - znane są z nadmiernego ślinotoku (ślina, jak wiemy, uczula)
- Chart afgański, Basset hound, Cocker spaniel, Dachshund, Doberman Pinscher, Owczarek niemiecki, Seter irlandzki, Shar-pei, West Highland White Terrier - wytwarzają dużą ilość złuszczonego naskórka
- Pekińczyk - to rasa, którą trudno nauczyć załatwiania się poza domem, więc psiaki te często miewają "wypadki" w domu, a pamiętajcie, że mocz także uczula
Wpływ kontaktu z sierścią psa w czasach niemowlęcych na rozwój alergii w życiu dorosłym
Okazuje się, że przebywanie ze zwierzęciem od małego wcale nie sprzyja zwiększeniu ryzyka pojawienia się alergii na sierść czworonoga w kolejnych latach życia dziecka. Wręcz przeciwnie, naukowcy z Henry Ford Hospital, ( USA, Detroit, stan Michigan) na podstawie badań, udowodnili, że wczesny kontakt z psiakiem może wręcz zabezpieczyć organizm przed przyszłą alergią. Naukowcy zauważyli, że chłopcom, którzy zostali poddani testom i, którzy przez pierwsze lata swojego życia mieszkali pod jednym dachem z psem, groziło o 50% niższe ryzyko uczulenia na sierść psa niż tym, którzy nie mieli w tym okresie kontaktu z psiakami. Dlatego też rodzice, którzy spodziewają się dziecka, nie mają powodów do obaw, pies i pociecha mogą bez przeszkód żyć razem. Oczywiście, nie zapominajcie o tym, by kontakt dziecka z psem zawsze był nadzorowany, ale to już inny temat, dzisiaj skupiamy się na alergii ;)
Co zrobić, jeśli już mamy psa i pojawiły się u nas objawy alergii
Oczywiście najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem będzie oddanie psiaka. Nasze zdrowie jest najważniejsze. Są jednak osoby, które nie wyobrażają sobie takiego scenariusza, pies jest dla nich członkiem rodziny, którego nie można się tak po prostu pozbyć. Należy więc się wtedy zastanowić, co zrobić, by alergenów było w domu jak najmniej.
- staraj się jak najczęściej sprzątać w domu, regularnie odkurzaj (najlepiej odkurzaczem z filtrem, który zapobiegnie ponownemu dostawaniu się alergenów do powietrza), czyść meble,
- pozbądź się dywanów, zasłon - to rzeczy, na których osadzają się ogromne ilości sierści i naskórka,
- nie pozwalaj psu wchodzić do sypialni, to pomieszczenie, w którym spędzamy dużą część naszego czasu; dobrze, by przynajmniej tam nie było za dużo alergenów,
- regularnie pielęgnuj sierść pupila, kąp go, czesz, trymuj (o ile jego sierść tego wymaga), by w sierści nie zalegały roztocza kurzu, pyłki, pleśnie, które mogą przyczynić się do powstania silniejszej reakcji alergicznej,
- jeśli masz możliwość i Twój pies może być psiakiem mieszkającym w budzie, w ogrodzie, to niech żyje na zewnątrz; Ty dalej będziesz mógł się z nim bawić, ale przynajmniej w domu ilość alergenów znacznie się zmniejszy.
Zanim zdecydujesz się na zakup psa, postaraj się pobyć przez jakiś czas z czworonogiem wymarzonej rasy. Pójdź na kawę do znajomego, który ma właśnie takiego pupila albo do hodowcy, który z pewnością pozwoli Ci pobawić się z psiakiem przez dłuższą chwilę. Dzięki temu zobaczysz, jak Twój organizm reaguje, gdy w pobliżu jest pies, którego chciałbyś mieć. Pamiętaj, że na psy różnych ras możesz reagować w różny sposób, dlatego warto to zawsze sprawdzić.
↓ HIPOALERGICZNE KARMY DLA PSÓW ↓
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz