Jeśli macie szczeniaczka i zastanawiacie się nad tym, czy możecie kąpać takie maleństwo, przeczytajcie dzisiejszy wpis, w którym postaram Wam się pomóc, odpowiadając, między innymi, właśnie na to pytanie :)
Od którego miesiąca życia można kąpać szczenię
Prawda jest taka, że najlepiej, jeśli nie ma takiej potrzeby, nie kąpać malucha. Dlaczego? Małe pieski z reguły są bardzo ruchliwe, aktywne i, podczas kąpieli, woda łatwo może dostać się, np. do ucha, czego konsekwencją może być jego zapalenie. Poza tym, jeśli maluch jest u nas od niedawna, dopiero przystosowuje się do nowego otoczenia, nowych właścicieli, nie jest dobrze narażać go na dodatkowy stres, związany z kąpielą. Kąpiel to naprawdę ogromne przeżycie, szczególnie dla takiego szkraba, więc lepiej poczekajmy z kąpaniem tak długo, jak tylko jest to możliwe. Mówi się, że nie należy kąpać psiaków, które nie ukończyły jeszcze 6-go miesiąca życia. Maluchy są mniej odporne, bardzo łatwo mogą się przeziębić i łatwo może dojść u nich do różnych powikłań, np. na tle reumatycznym. Jeśli więc Wasze słoneczko nie wytarzało się w niczym nieciekawym, nie kąpcie go, bo może być z tego więcej szkody niż pożytku ;)
Co zrobić, gdy szczenię bardzo się ubrudzi
Bywa tak, że nasz ciapek wytapla się w jakimś błocie, czy czymś brzydko pachnącym i niestety będziemy zmuszeni poddać go kąpieli. Musimy jednak w takiej sytuacji pamiętać o kilku ważnych sprawach, by kąpiel przebiegła sprawnie i w miarę możliwości jak najbardziej bezstresowo dla naszego psiaka. Ważne jest, by zdać sobie sprawę z tego,że jeśli szczenię będzie kojarzyło swoją pierwszą kąpiel z czymś niezwykle niemiłym, wręcz strasznym, to gdy podrośnie, ciężko będzie przekonać dużego już psiaka do poddania się temu zabiegowi.
O czym należy pamiętać, kąpiąc szczenię
- Jeśli sama woda to za mało, by zmyć brud z naszego malca, kupmy szampon, przeznaczony specjalnie dla szczeniąt. Nigdy nie używajmy szamponów dla ludzi, ponieważ możemy podrażnić skórę malucha. Szampon taki może także wywołać reakcję alergiczną u psiaka.
- Kąpać maluszka powinniśmy w ciepłym pomieszczeniu, przy zamkniętych oknach, by szczenię nie przeziębiło się.
- Przed kąpielą szczeniaka, należy zatkać małemu uszy, by zapobiec dostaniu się do środka wody.
- Malucha kąpmy w ciepłej wodzie, najlepiej w dużej misce (napełnijmy wcześniej miskę wodą, by psiak nie musiał dodatkowo słuchać dziwnego dźwięku szumiącej wody). Zakupmy także matę antypoślizgową, by psiaczek nie czuł większego stresu, ślizgając się po dnie.
- Kąpmy szczenię najlepiej wieczorem, po spacerze, by przez kilka kolejnych godzin, zanim dobrze się nie wysuszy, nie wychodziło na dwór.
- Po kąpieli, pozwólmy się szczeniaczkowi otrzepać, a następnie zawińmy go w suchy ręcznik i dokładnie wytrzyjmy. Można spróbować podsuszyć sierść suszarką, jednak, jeśli szczenię jest już i tak bardzo wystraszone, lepiej tego nie robić.
- Najlepiej, jeśli pozamykamy w domu okna, by nie było przeciągów, które mogłyby sprawić, że nasze maleństwo przeziębi się.
- Po zabiegu, zapewnijmy szczeniaczkowi dużo czułości, pochwalmy go za to, że poddał się naszym "torturom", dajmy mu jakiś smakołyk. To sprawi, że kąpiel skojarzona zostanie mimo wszystko z czymś pozytywnym :)
Pamiętajcie, że kąpiel w przypadku psiaków to ostateczność. Jeśli maluch lekko się pobrudzi, można, zamiast wykąpać psiaka, przetrzeć jego sierść wilgotnym ręcznikiem, by nie narażać szczeniaczka na stres, związany z kąpielą. Możemy takie użyć produktów, polecanych do mycia "na sucho". Po posypaniu sierści specjalnym proszkiem, wystarczy ją wtedy tylko przeczesać, wyczesując przy tym cały brud. Proszek taki można zastąpić sodą oczyszczoną.
↓ SZAMPONY DLA SZCZENIAKA ↓
Tekst: Magdalena Filipczyk
Zdjęcie: Fotolia.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz