wtorek, 11 lutego 2014

Owoce i warzywa w diecie psa

Owoce i warzywa w diecie psa
Żywienie naszego czworonoga to podstawa jego zdrowia i dobrej kondycji. W dzisiejszym wpisie znajdziecie informacje, dotyczące dodatku owoców i warzyw w diecie psa. Dowiecie się, które z nich są najlepsze dla psiaków, a których warzyw i owoców należy unikać.

Czy pies powinien jeść owoce i warzywa


Psiaki to zwierzęta mięsożerne, jednak w swojej diecie potrzebują także warzyw i owoców, które dostarczają im wielu witamin i składników, wpływających pozytywnie na ich organizm. Pies pochodzi przecież od wilka, a wilki, owszem, nie polują raczej na marchewkę, czy pietruszkę, ale zjadają przecież swoje roślinożerne ofiary, a zatem także to, co tym stworzonkom udało się zjeść, zanim spotkał je okrutny los. Wilki zjadają więc pokarm roślinny, ale w formie zmienionej przez działanie soków żołądkowych swoich ofiar.

Warzywa w diecie psa


Układając psu dietę, należy pamiętać, by unikać warzyw, które mogą niekorzystnie zadziałać na jego organizm. Mówi się o tym, że nie należy podawać czworonogowi warzyw strączkowych (ich nadmiar może spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe), cebulowatych, a także warzyw, które pryskane są środkami ochrony roślin (np. kalafior). Jeśli chodzi o ziemniaki, nie powinniśmy podawać ich psu w całości, ponieważ skrobia ziemniaczana nie jest łatwo przyswajalna przez psy, jednak ziemniaki tłuczone, w formie puree jak najbardziej mogą pojawić się w jadłospisie pupila.

Surowe warzywa i owoce dobrze jest podawać pupilowi po ich rozdrobnieniu, by dostarczać tych składników właśnie w takiej formie, w jakiej przyjmują je wilki, czy dzikie psy, żyjące na wolności (owoce i warzywa, znajdujące się w żołądku ofiar). 

Warzywa, polecane w diecie psów to m.in.:
  • marchewka,
  • buraki,
  • pietruszka,
  • seler, czy
  • pomidory.

↓ KARMA DLA PSA Z WARZYWAMI ↓



Owoce w diecie psa


Naszym psiakom powinniśmy podawać nie tylko mięso i warzywa, ale także owoce. Niektóre z nich wpływają bardzo pozytywnie na zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół. I tak np. z badań wynika, że gotowane morele, brzoskwinie i suszone śliwki wpływają korzystnie na stan zdrowia psów z niedokrwistością, a borówki amerykańskie poprawiają status antyoksydacyjny po wysiłku fizycznym (badania przeprowadzone na psach zaprzęgowych, którym podawano borówki w ilości 2% dziennej dawki pokarmowej). Bogatym źródłem antyoksydantów jest także ananas, natomiast na drogi moczowe pozytywnie wpływa żurawina. Możemy psiakom podawać różne owoce, jednak należy uważać na cytrusy, gdyż u wrażliwych czworonogów mogą one podrażnić żołądek. Poza nimi, nie powinniśmy psom podawać:

  • winogron i rodzynek (toksyczna dawka to 11,5 g rodzynek na kg masy ciała - spożycie takiej ilości może skutkować ostrą niewydolnością nerek),
  • karamboli,
  • pigwy,
  • surowego czarnego bzu

↓ KARMA DLA PSA Z OWOCAMI ↓

Sklep Telekarma


2 komentarze:

  1. A jak ze słodyczami? Słyszałam, że są szkodliwe dla piesków, że szczególnie szkodliwa jest gorzka czekolada. Podobno już jej mała ilość może powodować problemy u psa a większa nawet śmierć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, czekolada to absolutnie zabroniony produkt dla psiaka. Najbardziej szkodliwe, a w przypadkach dużego spożycia nawet śmiertelne, jest zjedzenie przez psa czekolady gorzkiej, ponieważ zawiera ona znacznie większe stężenie trującej dla czworonogów substancji, TEOBROMINY, niż czekolada mleczna (która mimo to i tak jest trująca!). Śmiertelna dawka teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na kilogram masy ciała pupila, a średnio w gorzkiej czekoladzie znajduje się ok 10 g tej substancji na kilogram. Zdarza się jednak, że organizm psiaka nie wytrzymuje już przy mniejszej ilości - nie warto więc ryzykować i narażać czworonoga, w optymistycznym scenariuszu, na zatrucie. Ogólnie, lepiej nie dokarmiać szkraba słodyczami, jeśli jednak raz na jakiś czas chcemy przypodobać się naszemu czworonogowi, kupmy specjalną czekoladę, dropsy albo batonika dla psa. Produkty takie bez problemu można znaleźć w sklepach zoologicznych. Trzeba jednak pamiętać, by tego rodzaju rarytasy podawać jedynie od święta, by nasz psiak nie stał się wybredny i nie miał problemów z nadwagą. Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń