Dzisiaj opowiem Wam o tym, dlaczego dieta Waszych czworonogów powinna być bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz Omega 6. Jeśli jesteście ciekawi, zapraszam do przeczytania wpisu :)
Tłuszcze są bardzo ważnym elementem diety każdego psa - przede wszystkim pełnią funkcję energetyczną, a także umożliwiają przyswajanie takich substancji, jak np. wit. A, czy K. Tłuszcz tłuszczowi oczywiście nierówny. Są bowiem tłuszcze roślinne oraz tłuszcze zwierzęce. Tłuszcze roślinne pozyskuje się z nasion roślin oleistych - są to tłuszcze bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które to właśnie są tematem dzisiejszego postu.
Czym są nienasycone kwasy tłuszczowe
Nienasycone kwasy tłuszczowe są związkami, których organizm zwierzęcia nie jest w stanie sam produkować, dlatego należy dostarczać je pupilowi w pożywieniu. Do nienasyconych kwasów tłuszczowych należą m.in. kwasy Omega 3 i Omega 6. Pierwsze z nich odnajdziemy głównie w rybach, natomiast kwasy Omega 6 obecne są m.in. w słoneczniku, czy rzepaku.
Przykłady produktów, zawierających bardzo duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych
- olej z łososia,
- olej ze słonecznika (naturalny antyutleniacz, dużo kwasów Omega 6, zapobiega miażdżycy, chorobom układu krążenia i serca),
- olej z wątroby dorsza,
- olej z wiesiołka (zawiera mnóstwo wit. F, m.in. pomaga w leczeniu atopowych zmian skórnych przy alergiach wziewnych i pokarmowych, stabilizuje poziom cukrów we krwi, przeciwdziała miażdżycy, obniża zbyt wysokie ciśnienie i odtruwa organizm z toksyn),
- olej z konopii,
- olej lniany (duże ilości kwasów Omega 3, kwasy Omega 6, stabilizuje równowagę hormonalną u suk, działa korzystnie na rozwój szczeniąt, jest bogaty w wit. A, D, E, K i kojąco na podrażnioną śluzówkę żołądka),
- olej z ogórecznika.
Właściwości nienasyconych kwasów tłuszczowych
Nienasycone kwasy tłuszczowe zapewniają dobrą kondycję skóry i sierści, a także pomagają w uporaniu się z alergiami, zapaleniami staów, nerek, chorobami serca oraz nowotworami.
Objawy niedoboru nienasyconych kwasów tłuszczowych u psa
- cienka, odbarwiona sierść,
- sucha skóra, łupież,
- zwiększona ilość łoju,
- wolne gojenie się ran,
- częste zapalenia uszu,
- występowanie alergii,
- spadek masy ciała.
Prawidłowe proporcje kwasów Omega 3 i Omega 6 w diecie psa
Pamiętajmy, że nie tylko niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie psa jest szkodliwy. Musimy pamiętać, że co za dużo to również niezdrowo, dlatego uważajmy na to, by stosunek podawanych pupilowi kwasów Omega 3 do Omega 6 wynosił od 2:1 do 7:1, ponieważ tylko wtedy nasz psiak będzie cieszył się zdrowiem i dobrą kondycją.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz