Dzisiaj opowiem Wam o zapaleniu zatok u psów. Dowiecie się również jakie są objawy oraz przyczyny tego schorzenia.
Zapalenie to dotyczy błony śluzowej zatok, w szczególności szczękowej i czołowej. Może być nieżytowe lub ropne. Zdarza się u wielu zwierząt, między innymi u koni, bydła oraz psów. Przebieg tej choroby zależy od przyczyny. Może być ostry lub przewlekły. Leczenie również zależy od tego, co jest powodem tego schorzenie.
Zapalenie zatok u psów jest tak samo nieprzyjemne jak u ludzi. Bóle głowy, wydzielina z nosa i inne objawy sprawiają, że czworonóg czuje się nieswojo. Ważne więc, by wiedzieć, jak rozpoznać to schorzenie.
Objawy zapalenia zatok u psów
Istnieje wiele symptomów tej choroby. Oto większość z nich:
- utrata apetytu,
- wydzielina z nosa,
- apatia,
- niedrożność nosa,
- problemy ze spaniem,
- kichanie,
- częste dotykanie łapami okolicy nosa oraz głowy,
- zapalenie spojówek,
- łzotok,
- powiększone węzły chłonne żuchwowe,
- agresja (pies jest zdenerwowany z powodu częstego bólu i złego samopoczucia).
Przyczyny zapalenia zatok u psów
Oto najczęstsze przyczyny powstawania zapalenia zatok u czworonogów:
- wirusowe lub bakteryjne zakażenie górnych dróg oddechowych,
- różnego typu pasożyty,
- grzyby,
- pojawienie się ciała obcego w nosie,
- krzywa przegroda,
- wady wrodzone,
- polipy znajdujące się w nosie.
Diagnozowanie zapalenia nosa u psów
Gdy zauważymy, że nasz pies ma wszelkie symptomy zapalenia zatok, należy zabrać go do weterynarza. Zrobi on wszelkie badania, które mają na celu zdiagnozowanie choroby. Najpierw zostanie przeprowadzona rutynowa kontrola. Jeśli nie da ona żadnych konkretnych odpowiedzi, lekarz może zalecić zrobienie badania krwi, pobrać wymas z nosa lub wysłać na zrobienie prześwietlenia.
Leczenie zapalenia zatok u psa
Gdy zostanie już postawiona diagnoza, lekarz zdecyduje jakie leczenie należy podjąć. Jeśli zapalenie zatok wynika z obecności wirusa, bakterii itp., a tak zazwyczaj jest, zostanie zastosowana terapia antybiotykowa. Gorzej jeśli choroba wynika z czegoś innego, jak wady wrodzonej. Wtedy leczenie jest bardziej skomplikowane a i tak może nie przynieść długotrwałych efektów.
Skuteczne leczenie tego schorzenia nie zostało niestety opracowane. Powracające symptomy są niesamowicie uciążliwe dla czworonoga. U niektórych psów, doustne podawanie glikokortykosteroidów może załagodzić objawy. Nie jest to jednak reguła. Na szczęście aplikowanie pupilowi glikokortykosteroidów w postaci kropli lub sprayu do nosa przynosi ulgę w większości przypadków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz