Czy Twój pies goni własny ogon? Zdarza mu się gryźć go tak mocno, że na jego powierzchni powstaje rana, z której leje się krew? Takie zachowanie może być skutkiem choroby psychicznej – ZOK.
Co to jest ZOK ?
ZOK, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnych, zwane są również nerwicą natręctw. Schorzenie to jest zaburzeniem psychicznym z grupy zaburzeń lękowych, które charakteryzuje się występowaniem u chorego obsesyjnych myśli i zachowań przymusowych - wielokrotne powtarzanie tych samych czynności, tzw. stereotypia.
Objawy ZOK-u u psów
- kręcenie się w kółko oraz pościg za własnym ogonem,
- pogoń za kołami samochodów,
- łapanie nieistniejących owadów,
- bieganie w miejscu lub tam i z powrotem,
- ciągłe podskakiwanie lub kiwanie się,
- próba złapania wiązki światła,
- ciągłe szczekanie,
- nieprzerwane skomlenie,
- ssanie skóry,
- samookaleczanie swojego ciała,
- uporczywe lizanie wszystkiego co otacza czworonoga – przedmiotów, ludzi i innych zwierząt,
- nagłe nieruchomienie,
- bezcelowe gapienie się w ścianę.
Przyczyny ZOK-u u psa
- Ciągłe trzymanie w klatce - pies w takim środowisku nie może zachowywać się normalnie, ponieważ nie docierają do niego odpowiednie bodźce z zewnątrz. To wpływa na psychikę zwierzęcia i może powodować choroby umysłowe.
- Nieprawidłowe radzenie sobie z zachowaniem psa – ludzie często nie umieją dobrze zinterpretować zachowań pupila i źle rozładowują jego frustracje i nie pozwalają na prawidłowe rozładowanie napięcia. Wtedy pies sam szuka sposobu na lepsze samopoczucie i zaczyna powielać zachowania, które przynoszą mu ulgę.
- Złe traktowanie psa – są osoby, które uważają, że przemoc jest sposobem na wychowanie psa. Ich przemoc wobec czworonoga wpływa źle nie tylko na ich ciało, ale również psychikę.
Co oznacza gryzienie ogona przez psa ?
Źródłem takiego zachowania może być, oprócz ZOK-u, nieodpowiednia dieta. Zwierzęta, które częściej otrzymujące zróżnicowany pokarm, który zawiera dużo witamin i składników mineralnych, rzadziej wykazują objawy nerwicy. Okazuje się również, że gryzienie ogona przez czworonoga może być wynikiem zbyt wczesnego odsunięcia szczenięcia od matki.
Leczenie ZOK-u u psów
W przypadku, gdy u psa zostaną rozpoznane objawy zaburzeń obsesyjno - kompulsyjnych, należy postarać się znaleźć ich przyczynę i wyeliminować źródło stresu. Można zastosować różne techniki - należy aktywnie wpłynąć na środowisko i tryb życia psa. Powinniśmy wyeliminować jak najwięcej źródeł stresu, a środowisko ma być możliwie jak najbogatsze w różne bodźce, które zmuszą pupila do ruchu i pracy. Otoczenie zwierzęcia musi zapewniać mu spokój i bezpieczeństwo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz