Prawidłowe żywienie psa jest jedną z najważniejszych kwestii dotyczących opieki nad czworonogiem. Istnieje parę zasad, dzięki którym będziecie mieli pewność, że codzienna dieta psa zaspokaja jego potrzeby.
- Podawaj psu produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak: olej z łososia, olej ze słonecznika (naturalny antyutleniacz, dużo kwasów Omega 6, zapobiega miażdżycy, chorobom układu krążenia i serca), olej z wątroby dorsza, olej z wiesiołka (zawiera mnóstwo wit. F, m.in. pomaga w leczeniu atopowych zmian skórnych przy alergiach wziewnych i pokarmowych, stabilizuje poziom cukrów we krwi, przeciwdziała miażdżycy, obniża zbyt wysokie ciśnienie i odtruwa organizm z toksyn), olej z konopii, olej lniany (duże ilości kwasów Omega 3, kwasy Omega 6, stabilizuje równowagę hormonalną u suk, działa korzystnie na rozwój szczeniąt, jest bogaty w wit. A, D, E, K i kojąco na podrażnioną śluzówkę żołądka), olej z ogórecznika.
- Ludzkie jedzenie nie jest w stanie zaspokoić wszystkich zapotrzebowań organizmu zwierzęcia. Właśnie dlatego należy regularnie podawać czworonogowi suchą, zbilansowaną karmę, która zawiera niezbędne witaminy i minerały.
- Jeśli już chcecie raz na jakiś czas dać psu „normalne jedzenie”, możecie włożyć pupilowi do miski m.in.: gotowane morele, brzoskwinie, suszone śliwki, borówki amerykańskie, ananasa, żurawinę, jabłko, marchewkę, buraki, pietruszkę, seler, pomidory, kabaczka, makaron, tuńczyka, siemię lniane, cynamon, mozarellę, rosół, suchy chleb, ryż.
- Ważne jest, by nie podawać psu suchej karmy przeznaczonej dla kotów. Zawiera ona bowiem witaminy i minerały zbilansowane tak, by zaspokoić potrzeby organizmu kota, a nie psa.
- Nie wolno nagle zmieniać nawyków żywieniowych psa. Jeśli chcemy zmienić mu karmę, czy zamienić mokry pokarm na suchy, musimy rozłożyć to w czasie. Należy stopniowo wprowadzać wszelkie zmiany. W innym wypadku piesek może mieć wariacje żołądkowe.
- Jeśli chcemy podawać psu kości, nie mogą one stanowić więcej niż 10 proc. całego pożywienia. Uważajcie również na to, z jakiego zwierzęcia pochodzi kość – nie wolno podawać czworonogowi tych pochodzących z drobiu.
- Zwracajcie uwagę na zachowanie psa – niektóre z nawyków mogą świadczyć o niedoborze witamin i minerałów. Przykładem jest koprofagia, czyli zjadanie, które może być wynikiem niedoborów żywieniowych - białka, witamin z grupy B.
- Ważne jest, by nie przekarmiać psa. Za duża ilość jedzenia może doprowadzić do otyłości i chorób z niej wynikających.
Witam,
OdpowiedzUsuńw jaki sposób mogę rozłożyć w czasie zmianę diety maltańczyka, jeśli piesek potrafi wytrzymać dwa dni i nie ruszyć karmy, nawet jeśli nie dostaje nic innego? Bardzo bym chciała żeby zaczął jeść regularnie karmę, a to właśnie "ludzkie" jedzenie było tylko sporadycznym dodatkiem. Kiedyś działało na pieska jak polewałam mu karmę olejami, np. kokosowym lub z łososia, ale szybko się to znudziło :(
Ile lat ma piesek, i ile wazy? Czym byl karmiony przez ostatni czas i w jakich proporcjach? Jak wyglada jego aktywnosc? Jest caly dzen na zewnatrz w ruchu, czy spedza dni na sofie?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Pawel Olejnicki