Brak apetytu u psa jest poważnym problemem. Jeśli czworonóg nie przyjmuje podawanego mu pokarmu, jego organizm nie dostanie odpowiedniej dawki witamin i minerałów.
Przyczyny braku apetytu u psa
Brak apetytu u psa może mieć różne przyczyny. Jeśli zauważymy, że nasz pupil nie ma ochoty na codzienną porcję pożywienia, musimy znaleźć źródło problemu. Oto większość z nich:
- szczepienia,
- choroby,
- nowotwory,
- problemy z prawidłowym funkcjonowaniem organów wewnętrznych, takich jak wątroba czy nerki,
- zaparcia,
- zbyt wysoka temperatura,
- zaburzenia hormonalne,
- choroby serca,
- depresja,
- niestrawność,
- infekcje,
- zażywane leki (mogą one zmieniać smak i zapach potraw, czyniąc je niezdatnymi do jedzenia),
- choroby zębów i dziąseł,
- urazy psychiczne,
- trauma,
- zmiana miejsca zamieszkania,
- podróż,
- przebywanie w stresującym środowisku,
- (w rzadkich przypadkach) Anorexia – niechęć psa do spożywania posiłków – leczenie tej choroby wymaga dużego nakładu czasu i sporo cierpliwości.
Leczenie braku apetytu u psa
Bywa również tak, że czworonóg nie chce jeść ze względu na bycie wybrednym. Może to wynikać z tego, że podajemy mu zbyt dużo smakołyków lub przyzwyczailiśmy go do produktów, które powoli zastępują suchy pokarm. W takiej sytuacji musimy zastosować radykalne zmiany: przez jakiś czas podajemy psu jedynie suchą karmę. Żadnych smakołyków, przegryzek, mięsa czy innych rarytasów. Jeśli pies jest uparty i nie chce tknąć karmy, nie martwcie się. Parę dni bez jedzenia sprawi, że zje wszystko. Udowodnione jest, że kilkudniowa głodówka u psa nie wyrządzi w jego organizmie żadnych szkód.
Warto jest również zapewnić psu większą aktywność fizyczną – zabrać go na długi spacer, rower czy rolki. Ważne jest, by spędził dużo czasu na powietrzu. Po intensywnym wysiłku fizycznym pupil zacznie odczuwać głód.
Jeśli problem nie tkwi w byciu wybrednym, należy zabrać psa do weterynarza. On zbada czworonoga i zleci odpowiednie badania. Jeśli okaże się, że jadłowstręt u czworonoga wynika z problemów takich jak choroba czy złe funkcjonowanie narządów wewnętrznych, lekarz dobierze odpowiednie leki i podpowie nam, jak mamy pomóc psu powrócić do zdrowia.
Jeśli brak apetytu wynika z problemów psychicznym, musimy znaleźć źródło problemu. Należy uważnie obserwować psa. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie dopatrzeć się przyczyny jadłowstrętu, możemy udać się z czworonogiem do psiego behawiorysty. On pomoże nam przywrócić zdrowie psychiczne psa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz