Dzięki nowoczesnym metodom leczenia, wiele zabiegów weterynaryjnych zostało pozbawione powikłań oraz bólu. Coraz częściej terapia opiera się na laseroterapii oraz ultradźwiękach.
Laseroterapia u psa
Leczenie różnego typu schorzeń przy pomocy laseroterapii staje się coraz bardziej popularne wśród weterynarzy i psich rehabilitantów. Ze względu na skuteczne działanie, najczęściej stosowanym zabiegiem jest sonda laserowa podczerwona – jej promienie wnikają w głąb stawów i tkanek, nie powodując bólu. Pupil odczuwa jedynie lecznicze ciepło.
Laser, stosowany w nowoczesnych zabiegach, ma wiele zastosowań. Jego promienie przyspieszają procesy metaboliczne w komórce oraz pozytywnie oddziałują na tkankę. Nie każdy może jednak wykonywać takie zabiegi. Ta metoda fizykalna wymaga wiedzy, odpowiedniego miejsca oraz personelu medycznego.
Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem laseroterapii:
- ciąża,
- padaczka,
- zażywanie przez psa leków sterydowych,
- infekcje bakteryjne, grzybicze oraz wirusowe,
- nowotwory,
- wysoka gorączka.
Kiedy pies powinien skorzystać z laseroterapii
Nie każde zwyrodnienie psa powinno lub może być leczone laseroterapią. Oto te, które kwalifikują się na zabiegi z udziałem specjalistycznego sprzętu:
- choroby zwyrodnieniowe stawów kończyn oraz kręgosłupa,
- rany, które od dłuższego czasu nie są w stanie same się zagoić,
- stany zapalne tkanek miękkich oraz stawów,
- różnego typu stany pourazowe,
- obrzęki,
- przykurcze kończyn.
Leczenie ultradźwiękami
Ultradźwięki są falami akustycznymi, które nie mają częstotliwości wyższej niż granica słyszalności ludzkiego ucha. W takich zabiegach wykorzystuje się zazwyczaj częstotliwość od 0,8 do 3 MHz.
Terapia ultradźwiękami powoduje, że w leczonym miejscu zachodzą zmiany mechaniczne. Są one wynikiem różnicy ciśnień w przebiegu podłużnej fali ultradźwiękowej – powoduje to tzw. mikromasaż oraz zmianę dotychczasowej temperatury. Dzięki ultradźwiękom można zwiększyć temperaturę tkanek na głębokości 3 cm - inne zabiegi rehabilitacyjne, które wykorzystują wyższą temperaturę, przenikają ciało czworonoga jedynie na głębokość około 1 cm.
W trakcie zabiegu ultradźwiękami piesek nie czuje bólu, jedynie przyjemne ciepło. Tak samo jak w przypadku laseroterapii, obowiązkowym elementem zabiegów z użyciem ultradźwięków jest wykwalifikowany personel.
Terapeuta, poprzez sondę, aplikuje ultradźwięki do ciała psa, zawsze używając do tego substancji kontaktowej. Czworonogowi należy ogolić lub wystrzyc miejsce, które zostało zmienione chorobowo. Zabieg z użyciem ultradźwięków trwa najwyżej 15 minut.
Przeciwwskazania do terapii ultradźwiękami:
- stany zapalne,
- zmiany skórne,
- choroby zakaźne,
- nowotwory,
- ciąża,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- posiadanie przez psa rozrusznika serca.
Kiedy pies powinien skorzystać z terapii ultradźwiękami
- rany o różnej głębokości,
- blizny,
- ból,
- reakcje zapalne,
- napięcie mięśniowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz