Spondyloza dotyka głównie psów starszych oraz dużych. Częściej wykrywa się ją u suk niż u psów. W trzonach kręgowych oraz stawach kręgosłupa tworzą się zwyrodnienia kostne. To prowadzi do „zesztywnienia” jednego lub więcej odcinków kręgosłupa. Pies staje się obolały, a komfort jego życia stanowczo się pogarsza.
Objawy spondylozy u psa
- bóle kręgosłupa,
- porażenie,
- niedowład,
- apatia,
- nietrzymanie moczu,
- problemy z wydalaniem,
- brak apetytu,
- niechęć do poruszania się,
- atrofia mięśni,
- kulawizny,
- problemy z chodzeniem.
Rasy podatne na spondylozę
- Cocker spaniel,
- Dog niemiecki,
- Doberman,
- Rottweiler,
- Seter,
- Sznaucer,
- Owczarek niemiecki,
- Terier rosyjski,
- Owczarek belgijski,
- Owczarek kaukaski,
- Wyżeł,
- Bokser.
Stopnie spondylozy
- Stopień 0 - na trzonach kręgowych pojawiają się ząbki – mniejsze niż 3 mm - w jednej lub dwóch szczelinach między kręgami lub 1 ząbek – większy niż 3 mm
- Stopień 1- na trzonach kręgowych pojawiają się ząbki - mniejszej niż 3mm - w trzech lub czterech szczelinach pomiędzy kręgami lub dłuższe niż 3mm w dwóch lub trzech szczelinach
- Stopień 2 - tworzą się mostki, w jednej lub dwóch szczelinach, między kręgami lub duże wysepki w dwóch lub trzech szczelinach
- Stopień 3 - tworzą się mostki lub wysepki w więcej niż trzech szczelinach międzykręgowych
- Stopień 4 – wytwarzają się nieprzerwane powiązane skostnienia
Diagnozowanie spondylozy
By odpowiednio zdiagnozować chorobę, weterynarz zleci wykonanie psu prześwietlenia kręgosłupa. Możliwe jest również zrobienie biopsji szpiku kostnego oraz badania mazi stawowej.
Leczenie spondylozy
Spondyloza jest nieuleczalna. Jej leczenie polega więc na tym, by zwiększyć komfort życia psa, by ból nie był tak dokuczliwy. Podaje się czworonogowi leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, witaminę B, glukozaminę oraz chondroitynę.
Ważne jest to, by pies czuł się jak najbardziej komfortowo. W momencie, gdy boli go kręgosłup, należy ograniczyć ilość spacerów oraz zabaw. Czworonóg nie powinien wskakiwać schody lub meble. Powinien dużo pić i nie przejadać się. Należy stworzyć mu takie warunki, by mógł się on poruszać bez nadwyrężania kręgosłupa.
W przypadku spondylozy nie zaleca się leczenia operacyjnego. Zabieg jest bowiem dosyć skomplikowany i kosztowny, a nie gwarantuje poprawy zdrowia. Może również stanowić zagrożenie dla życia psa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz