Psy, tak jak i ludzie, ulegają wielu wypadkom. Ich skutkiem mogą być różnego typu złamania. Jak je rozpoznać i jak leczyć?
Objawy złamania u psa
- dziwne, nienaturalne zachowanie u psa, np. agresja, pojękiwanie, piszczenie, szczekanie, skowyt - w szczególności w momencie dotyku w czułe miejsce,
- obrzęk, opuchlizna tkanek wokół złamanego miejsca,
- nienaturalny wygląd ciała w miejscu złamania,
- widoczna rana na skórze, w szczególności, gdy jest to złamanie z przemieszczeniem lub otwarte,
- niemożliwość poruszania złamaną kończyną,
- unoszenie złamanej łapy w górze, zwisanie złamanej szczęki – ciągle otwarty pysk, w przypadku złamanego kręgosłupa i miednicy wystąpi częściowy lub całkowity paraliż,
- gdy pies odczuwa ból, stara się nie obciążać złamanej kończyny i kuleje,
- deformacja kończyny,
- lekko krótsza kończyna.
Jak opatrzeć otwarte złamanie
Jeśli zauważymy, że złamanie jest otwarte, a nie możemy od razu pojechać do weterynarza, musimy samodzielnie opatrzyć ranę. Nasączamy sterylną gazę płynem fizjologicznym lub wodzie. Następnie nakładamy ją na złamanie i obwiązujemy.
Innym sposobem jest zrobienie domowej szyny:
- owijamy złamaną łapę czystą tkaniną,
- kładziemy ją na patyk, linijkę, złożoną tekturę lub zwiniętą gazetę,
- usztywnienie mocujemy do łapy za pomocą kawałka tkaniny, np. szalikiem.
Jak przetransportować psa do weterynarza
Gdy pies złamie kończynę, należy bardzo uważnie podnosić go oraz przenosić. Najlepiej poprosić kogoś o pomoc w położeniu go na koc oraz wsadzeniu do samochodu (niosąc go trzymając za rogi koca, jak w nosidle). Usadawiamy czworonoga na tylnym siedzeniu. Jedna osoba powinna pilnować go przez całą drogę do weterynarza.
Leczenie złamania
Istnieją trzy sposoby leczenia złamania:
- Leczenie zachowawcze – polega ono na nałożeniu opatrunku na proste złamanie kości przedramienia, podudzia, śródstopia oraz śródręcza. Właściciel musi być w stałym kontakcie z weterynarzem i informować go o wysiękach, opuchliźnie itp.
- Leczenie operacyjne – metoda ta stosowana jest w przypadku złamań otwartych, czyli w takich, gdy kość przebije skórę, złamań nasady dalszej kości przedramienia oraz złamaniach kości udowych i ramiennych oraz złamań śródstawowych.
- Gips – leczenie to jest stosowane w przypadku innych złamać kończyn. Należy mieć psa na oku przez cały czas i sprawdzać, czy gips na pewno dobrze się trzyma i czy nie wydziela się spod niego żadna wydzielina.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz