Pęcherzyca liściasta jest autoimmunologiczną chorobą skóry. Jest najczęstszym tego typu schorzeniem u psów.
Problem pęcherzycy liściastej tkwi w tym, że w organizmie czworonoga powstają przeciwciała, które skierowane są przeciwko białkom. Tworzą one połączenia między komórkami w naskórku. Choroba ta nasila się w okresie letnim, kiedy skóra psa jest wystawiona na działanie promieni UV.
Rasy narażone na pęcherzyce liściastą
- Doberman,
- Akita,
- Chow chow,
- Jamnik,
- Labrador,
- Border Collie,
- Owczarek Collie,
- Szpic Fiński,
- Nowofundland,
- Doberman.
Objawy pęcherzycy liściastej u psa
- gorączka,
- utrata apetytu,
- apatia,
- nadwrażliwość na dotyk,
- niedoczynność tarczycy,
- grasiczak,
- toczeń rumieniowaty,
- lejszmanioza,
- wykwity skórne w postaci krost śródnaskórkowych na głowie,
- zmiany skórne na płytce nosowej, małżowinach usznych, opuszkach palcowych oraz wokół oczu,
- kulawizna,
- strzępiaste rozwarstwienia na końcach pazurów,
- przerost pazura,
- zniekształcenia,
- złuszczanie się skóry na błonach śluzowych,
- zmiany skórne na całym pysku,
- powstawanie warstwy rogowej pod istniejącą już krostą, czyli rekornifikacja.
Diagnoza choroby
Przy pęcherzycy liściastej występują objawy, które mogą przypominać inne choroby skóry. Ważne jest więc wykonanie dokładniejszych badań, m.in. cytologicznych. Materiał do tego zabiegu zostaje pobrany ze świeżych ran i krost. W takim wymasie widoczne są komórki akantolityczne, granulocyty oraz eozynofile.
Oprócz badania cytologicznego należy wykonać badanie histopatologiczne. Dzięki temu weterynarz będzie mógł dokładnie określić, czy wypryski i rany na skórze psa faktycznie są wynikiem zachorowania na pęcherzyce liściastą.
Leczenie pęcherzycy liściastej u psa
Leczenie tego schorzenia opiera się na podawaniu psu leków immunosupresyjnych. Proces ten trwa od tygodnia do paru miesięcy, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.
Jeśli jednak immunosupresanty były przyczyną pojawienia się pęcherzycy liściastej, weterynarz może przepisać czworonogowi glikortykosteroidy.
Oprócz leków doustnych, lekarz może zalecić stosowanie maści lub kremów, które zawierają hydrokortyzon. Dzięki temu piesek szybciej przestanie odczuwać nieprzyjemne swędzenie w miejscu powstania krost i ran.
W trakcie leczenia ważne jest zachowanie higieny. Należy codziennie przemywać rany i krosty. Należy również pilnować pupila, by nie rozgryzał strupów i nie roznosił bakterii po powierzchni skóry.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz