▼
▼
poniedziałek, 30 kwietnia 2018
Biegunka u szczeniaka
Biegunka u szczeniąt pojawia się dosyć często, a jej przyczyn może być naprawdę sporo. Warto wiedzieć, że układ pokarmowy psiego malucha jest jeszcze bardzo delikatny i wrażliwy, a niektóre enzymy trawienne mogą nie funkcjonować do końca tak, jak powinny. Organizm dopiero się rozwija i sam wielu rzeczy się uczy. Łatwo w związku z tym przeciążyć układ trawienny szczeniaka, a pierwszym objawem jest najczęściej właśnie biegunka. Rozwolnienie nie zawsze jest sygnałem poważnej choroby, ale z pewnością należy potraktować je poważnie i jednocześnie jako sygnał, że z organizmem pupila dzieje się coś nie tak. Biegunka u szczeniaka może mieć postać ostrą, która pojawia się nagle i jest intensywna, ale krótkotrwała. Biegunka przewlekła to taka utrzymująca się ponad dwa tygodnie i tak naprawdę to właśnie ona jest o wiele bardziej niebezpieczna.
piątek, 27 kwietnia 2018
Czy można karmić psa surowym mięsem?
Karmienie psiaków surowym mięsem to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Znajdziemy zarówno gorących zwolenników, jak i przeciwników takiej diety. W czasach, kiedy półki sklepów zoologicznych uginają się pod wyborem smakowitych karm ze wszystkimi możliwymi składnikami, zarówno tych suchych, jak i mokrych, pytanie o karmienie psa surowym mięsem wywołuje nieraz liczne konflikty. A surowe mięso jest jak najbardziej w diecie pupila potrzebne, bo odpowiada potrzebom jego organizmu. Nie oznacza to oczywiście, że należy karmić zwierzaka wyłącznie mięsem, bez żadnych innych dodatków. Znalezienie złotego środka żywieniowego to zawsze dobry pomysł.
środa, 25 kwietnia 2018
Paszport dla psa
Psiaki, tak samo jak ludzie, potrzebują paszportu, jeżeli zabieramy je w podróż za granicę. W przypadku zwierzaka taki dokument potrzebny jest również wtedy, kiedy podróżujemy do państw Unii Europejskiej. Paszport dla psa trochę inaczej niż nasz dokument, bo przede wszystkim nie ma w nim zdjęcia ani odcisków palców. Są jednak inne informacje, które w paszporcie pupila muszą się znaleźć. Warto wiedzieć zatem więcej o wyrabianiu paszportu psiakowi, żeby nie spotkała nas potem nieprzyjemna niespodzianka podczas podróży.
poniedziałek, 23 kwietnia 2018
Czy pies powinien jeść ziemniaki?
Ziemniaki należą do tych dań, którymi spokojnie dzielić możemy się z psimi kompanami. Warzywa te zawierają cenne witaminy i minerały, są one też lekkostrawne i dają psu porządny zastrzyk energii. Czy znaczy to, że nasz domowy pupil może zjadać je w każdych ilościach? Niekoniecznie! Choć przysmak ten nie figuruje na liście produktów zakazanych, obchodzić powinniśmy się z nim rozsądnie (dowiedz się, czego nie powinien jeść pies KLIK).
piątek, 20 kwietnia 2018
Czy szczeniak może pić mleko?
Mleko to pierwszy pokarm, którym ze smakiem zajadają się wszystkie szczeniaki. Jest ono niezbędne, by młode czworonogi mogły zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Nadchodzi jednak taki moment w życiu psiaków, że muszą na dobre zapomnieć o pobieraniu odżywczego pokarmu bezpośrednio od swojej matki. Czy po odsadzeniu w menu szczeniaków wciąż może znajdować się jednak mleko?
środa, 18 kwietnia 2018
Tasiemiec psi
Mówiąc u pasożytach dokuczających naszym czworonogom, myślimy przeważnie o pchłach, kleszczach, wszach lub wszołach. Tymczasem wiele psów boryka się również z groźnymi pasożytami wewnętrznymi, takimi jak tasiemce. Większości z nas robaki te kojarzą się raczej ze zwierzakami bezdomnymi albo bardzo zaniedbanymi, choć tak naprawdę każdy pies może się nimi zarazić. Jak rozpoznać tasiemca u psa? Co można zrobić, by uchronić pupila przed tasiemczycą?
poniedziałek, 16 kwietnia 2018
Jak zapobiegać cukrzycy u psów?
Cukrzyca jest jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie, dotykającą zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Z roku na rok coraz więcej psów i kotów zapada na tę chorobę, z czym niestety niełatwo walczyć. Na rozwój cukrzycy wpływają głównie czynniki genetyczne, dlatego tak trudno mówić tu o właściwej profilaktyce. Czy w takim wypadku możemy jakoś uchronić psa przed cukrzycą? Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania?
piątek, 13 kwietnia 2018
Preparaty na kleszcze dla psa
Gdy czworonogi wyczują pierwszy powiew wiosny, nabierają zazwyczaj wielkiej chęci na długie spacery. Niestety, wyższe temperatury sprawiają, że radość z przechadzek potrafią skutecznie zakłócić kleszcze. Te niewielkie pasożyty mogą czyhać na naszego czworonożnego pupila zarówno w lesie, na łące, jak i w miejskim parku. Aby uchronić zwierzaka przed niebezpiecznymi chorobami odkleszczowymi (dowiedz się więcej na temat babeszjozy u psa KLIK), warto zawczasu zabezpieczyć go na wypadek spotkania z pajęczakami. Jak chronić psa przed kleszczami? »
środa, 11 kwietnia 2018
Świerzb u psa
Świerzb u psa to przykra i wyjątkowo męcząca choroba, która skutecznie może obrzydzić życie naszemu psiakowi. W żadnym wypadku nie wolno jej ignorować, bo nieleczona może doprowadzić do naprawdę poważnych problemów skórnych oraz znacznej utraty sierści. Wiele kudłaczy zmaga się ze świerzbem. Jest to dosyć popularna choroba, którą stosunkowo łatwo wyleczyć. Nie powinniśmy też mieć dużego problemu, aby rozpoznać jej wczesne objawy, a to właśnie wtedy należy wybrać się do specjalisty. Wczesna interwencja zaoszczędzi naszemu pupilowi wielu kłopotów, nie wspominając już o tym, że ze świerzbem po prostu ciężko wytrzymać na dłuższą metę, bo wszystko swędzi i piecze.
poniedziałek, 9 kwietnia 2018
Co zrobić gdy pies wymiotuje?
Wymioty u psów są jednymi z pierwszych i najczęstszych objawów chorobowych. Przeważnie wiążą się z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, zatruciem bądź przejedzeniem, choć zdarza się, że stoją za nimi dużo poważniejsze schorzenia, takie jak parwowiroza czy ropomacicze. Bez względu na przyczynę nie należy ich lekceważyć. Wymioty w postaci ostrej lub przewlekłej wycieńczają organizm zwierzęcia, odwadniają go i pozbawiają energii niezbędnej do regeneracji. Co należy zatem robić? Jak poradzić sobie z wymiotami u psa?
czwartek, 5 kwietnia 2018
Czy można karmić psa tylko mokrą karmą?
Choć mokre karmy są chętnie zjadane przez większość czworonogów, powszechnie uważa się je jedynie za smaczne wzbogacenie menu zwierzaków. Nic więc dziwnego, że wiele osób raczy nimi ulubieńców wyłącznie okazjonalnie lub decyduje się podawać je na zmianę z suchymi granulkami. Czy jednak mokre pożywienie może być również podstawą psiej diety? Jak prawidłowo serwować je pupilowi?
środa, 4 kwietnia 2018
Obroże odblaskowe dla psa
Odblaskowa obroża dla psa to nie ciekawie wyglądający gadżet, a spacerowe akcesorium, które naszemu milusińskiemu może uratować życie. Po zmroku psy na drodze stają się niemal niewidoczne. Warto więc, choćby na wszelki wypadek, zaopatrzyć pupila w łatwo dostrzegalne odblaski.