czwartek, 5 kwietnia 2018

Czy można karmić psa tylko mokrą karmą?


Choć mokre karmy są chętnie zjadane przez większość czworonogów, powszechnie uważa się je jedynie za smaczne wzbogacenie menu zwierzaków. Nic więc dziwnego, że wiele osób raczy nimi ulubieńców wyłącznie okazjonalnie lub decyduje się podawać je na zmianę z suchymi granulkami. Czy jednak mokre pożywienie może być również podstawą psiej diety? Jak prawidłowo serwować je pupilowi?


Czy mokra karma stanowi pełnowartościowy posiłek dla psa?


Mimo że karmienie psiaków suchymi pokarmami ma mnóstwo zwolenników (poczytaj więcej o żywieniu psa suchą karmą KLIK), warto bliżej przyjrzeć się również modelowi żywienia opartemu na wilgotnych specjałach. Wbrew pozorom to właśnie mokre karmy dla psa » posiadają sporo cech, które mogą uczynić z nich nie tylko pyszne przekąski, ale także wartościowe pożywienie bytowe. Na uwagę z pewnością zasługuje ich optymalny skład, czyli wysoka zawartość mięsa i białka zwierzęcego, przy jednocześnie niewielkim udziale węglowodanów. W mokrych pokarmach jest zatem to, czego psiaki najbardziej potrzebują. Wilgotne dania, ze względu na intensywny zapach i wyrazisty smak, skutecznie stymulują zmysły czworonogów. Dodatkowo ich konsystencja i forma jest zbliżona do tej, jaką odznaczają się naturalne psie przysmaki. Mokre karmy są zazwyczaj wyjątkowo smakowite, dlatego nie gardzą nimi nawet wybredne zwierzaki. Czemu więc nie serwować ich codziennie zamiast chrupiących granulek? Wilgotne pożywienie z powodzeniem może stać się podstawą psiego menu. Trzeba jednak pamiętać, że karma, która ma być wyłącznym źródłem wszystkich składników dla naszego pupila, musi być pełnoporcjowa. Tylko tego typu pożywienie jest bowiem odpowiednio zbilansowane i stanowi kompletny, pełnowartościowy posiłek. Niektóre uwielbiane przez czworonogi mokre produkty to natomiast tylko przekąski, które nie zaspokoją zapotrzebowania zwierzaka na substancje odżywcze. Bardzo ważne jest ponadto, by psiak otrzymywał odpowiednie porcje pożywienia. Wilgotne pokarmy zawierają nawet 80% wody, przez co są znacznie mniej kaloryczne niż suche. Jeśli chcemy żywić pupila tylko nimi, posiłki psiaka muszą być nawet kilka razy większe niż w przypadku chrupiących granulek.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓



Kiedy wskazane jest podawanie psu mokrej karmy?


Bywa, że żywienie oparte wyłącznie na wilgotnych daniach okazuje się strzałem w dziesiątkę. To idealna opcja dla zwierzaków obdarzonych delikatnym przewodem pokarmowym. Naturalne i niskoprzetworzone pokarmy są na ogół lekkostrawne i dobrze tolerowane przez czworonogi. Nawet psiaki, które cierpią z powodu częstych dolegliwości trawiennych, nie będą miały problemów po ich spożyciu. Mokre karmy można polecić również starszym czworonogom, a zwłaszcza tym, które mają poważne kłopoty z zębami (sprawdź, jak wybrać mokrą karmę dla starszego psa KLIK). Dla takich zwierzaków jedzenie twardego pożywienie jest trudne, a często także bolesne. Wilgotne produkty nie wymagają natomiast dokładnego rozgryzania, nierzadko mogą być bowiem zlizywane przez czworonoga. Nieprzeciętne walory smakowe tego typu specjałów powodują, że znajdą one zastosowanie w menu psich niejadków. Nawet wybredne czworonogi docenią ich smak i zapach. Mokre karmy warto też wykorzystać, gdy chcemy nieco odchudzić podopiecznego. Dzięki nim z łatwością przygotujemy wartościowe posiłki o niskiej kaloryczności.


Główne zasady diety opartej na mokrej karmie


Wbrew pozorom dieta oparta wyłącznie na mokrej karmie nie musi być monotonna, ale równie dobrze może zaskakiwać bogactwem smaków. Jeśli nasz pupil lubi różnorodność, serwujmy mu dania w wielu wersjach smakowych, z wyjątkowymi dodatkami. Pożywienie powinno różnić się także formą. W jadłospisie pupila musi znaleźć się więc miejsce zarówno dla musów, galaretek, jak i dla filecików w sosie oraz pasztecików. Urozmaicajmy też sposób podawania posiłków. Może więcej radości, niż pałaszowanie dania z miski, sprawi naszemu ulubieńcowi wylizywanie go z konga? Serwując czworonogowi wilgotne pokarmy, trzeba szczególnie zatroszczyć się o właściwe przechowywanie pożywienia. Po otwarciu produkty należy zawsze trzymać w lodówce, w szczelnym pudełku. Po 2-3 dniach resztki pożywienia tracą swoją świeżość i nie nadają się już do podania. Z tego względu dobrym pomysłem jest kupowanie pożywienia w niewielkich opakowaniach – w sam raz na jeden posiłek. Choć mokra karma może dostarczyć czworonogowi wszystkich niezbędnych składników, w menu zwierzaka nie może zabraknąć twardych, chrupkich smakołyków, które wspomogą oczyszczanie jego zębów. Niezastąpione będą zatem przysmaki dentystyczne » i gryzaki, które nie tylko zredukują osad nazębny u pupila, ale również zaspokoją psią potrzebę żucia.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma



Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger