środa, 30 maja 2018

Czego nie podawać szczeniakowi?


Szczenięta mają wyjątkowo delikatny układ pokarmowy, który łatwo przeciążyć. Pojawiają się wówczas bóle brzucha, wzdęcia, wymioty albo biegunka, czyli zdecydowanie mało przyjemnie symptomy, które dodatkowo mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia malucha. Z tego powodu dieta naszego pupila musi być lekkostrawna i bogata w pełnowartościowe substancje odżywcze. Są ponadto takie produkty, które pojawiają się w ludzkiej diecie, natomiast dla psiaka (nawet dorosłego) oznaczają nie tylko poważne kłopoty zdrowotne, ale czasem nawet śmierć. Warto wiedzieć o nich więcej, ponieważ nie są to żadne trucizny, tylko na pozór zwyczajne składniki. W naszych potrawach spotkamy je bardzo często, pamiętajmy zatem, aby nigdy nie dokarmiać pupila resztami ze stołu. Możemy mu naprawdę poważnie zaszkodzić.

poniedziałek, 28 maja 2018

Czy pies może jeść kaszę?


Kasza przydaje się w diecie psiaka, choć nie wolno przesadzać z ilością, bo zawiera sporo węglowodanów, które tylko w małych porcjach są zdrowe i odżywcze dla organizmu pupila. Wiele zależy też od tego, jaką kaszę kudłaczowi serwujemy, bo przecież istnieje wiele różnych odmian i tylko niektóre są bezglutenowe, a zatem najbardziej odpowiednie dla zwierzaka. Kasza w małych ilościach to produkt pozytywnie wpływający na zdrowie, zwłaszcza na psią odporność. Jest także wskazana przy kłopotach natury cukrzycowej oraz przy kłopotach żołądkowych. Trzeba tylko wybrać odpowiedni gatunek kaszy. Sam w sobie ten produkt jest o wiele lepszym wypełniaczem i dodatkiem do jedzenia niż ryż albo ziemniaki.

piątek, 25 maja 2018

Jak leczyć świerzb u psa?


Świerzb u psa jest mało przyjemną dolegliwością z łatwością przenoszącą się na inne zwierzęta, a nawet na ludzi. Stąd też, jeśli pupil nasz drapie się intensywnie i ma niepokojące zmiany skórne, problemu tego lepiej nie lekceważyć. Walka ze świerzbowcem nie musi być trudna. Tak jak i w przypadku wielu innych schorzeń, tak i tym razem nie ma jednak co zwlekać z rozpoczęciem leczenia. Szybko podjęta interwencja sprawi, że naszemu pupilowi prędko uda się wrócić do zdrowia.

środa, 23 maja 2018

Przyczyny braku apetytu u psa


Niektórym psiakom od czasu do czasu zdarza się opuścić posiłek. Gdy jednak zwierzak nasz na dobre stronić zaczyna od miski, powinniśmy interweniować. Niechęć do jedzenia bądź wyraźna zmiana nawyków żywieniowych świadczy o tym, że ze zwierzakiem dzieje się coś niepokojącego. Czasem za takim brakiem apetytu u psa stać może nawet groźna choroba.

poniedziałek, 21 maja 2018

Czy pies może jeść ryż?


Domowe specjały uchodzą często za zbędne dodatki do psiego jadłospisu. Nie ulega wątpliwości, że wiele składników powszechnie występujących w naszym menu nie powinno trafić do miski czworonoga. Istnieją jednak również produkty, którymi bez obaw możemy podzielić się z pupilem. Czy zaserwowanie psu ryżu to dobry pomysł? Jaką rolę może odgrywać on w jego diecie?

piątek, 11 maja 2018

Robaki u psa


Wiele psiaków boryka się, niestety, z problemami pasożytniczymi. Robaki, które żyją w układzie pokarmowym kudłaczy, są groźne zarówno dla nich samych, jak i dla ich właścicieli. Zarażeniu u psiaków towarzyszy wiele objawów, niektóre są natury bardziej ogólnej, inne natomiast są dosyć alarmującym sygnałem, że z jego zdrowiem nie dzieje się dobrze. Z robakami u psa trzeba walczyć i to szybko, zanim poczynią w organizmie psiaka duże szkody. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u weterynarza i obowiązkowe odrobaczanie.

środa, 9 maja 2018

Sofa dla psa


W przypadku psów lubiących wylegiwać się na naszych własnych kanapach całkiem nieźle sprawdzić mogą się legowiska w formie sofy. Wbrew pozorom nie tak łatwo jest sprawić psu takie posłanie, które idealnie trafi w jego gusta. Przed wyborem legowiska koniecznie poznajmy więc nocne przyzwyczajenia naszego zwierzaka.

poniedziałek, 7 maja 2018

Zaburzenia jelitowe u psa


Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego mogą skutecznie odebrać psiakom przyjemność płynącą z jedzenia. Przejściowe problemy trawienne występujące u czworonogów zazwyczaj mają związek z błędami dietetycznymi. Sytuacja jest jednak dużo poważniejsza, jeśli tego typu dolegliwości regularnie powtarzają się u naszego pupila. Nie można bowiem wykluczyć, że układ pokarmowy czworonoga funkcjonuje nieprawidłowo. Co może powodować zaburzenia jelitowe u psów?

piątek, 4 maja 2018

Czy szczeniak może jeść kości?


Czy kości to, aby na pewno odpowiednia przekąska dla szczeniaka? Kwestia ta niezmiennie budzi wiele kontrowersji i to zarówno w odniesieniu do szczeniąt, jak i dorosłych czworonogów. Zdaniem niektórych jedzenie kości może powodować niestrawność, a nawet poważne uszkodzenie przełyku lub jelit. Inni zaś przekonują, że kości to zdrowy i naturalny przysmak pełen cennych wartości odżywczych. Jak jest naprawdę? Czy można podawać kości szczeniakom, a jeśli tak, to jakie będą odpowiednie?

środa, 2 maja 2018

Czego nie podawać psu?


Niezależnie od tego, jak pyszne danie przygotujemy specjalnie dla czworonoga, on i tak będzie zapewne patrzył rozmarzonym wzrokiem na nasz posiłek. Tylko jeden kęs, a tyle psiej radości. Niestety, raczenie pupila specjałami z naszego stołu może mieć czasami bardzo poważne konsekwencje. By uchronić zwierzaka przed zatruciem lub problemami zdrowotnymi, warto całkowicie wykluczyć z jego diety niektóre produkty. Czego pod żadnym pozorem nie powinniśmy podawać psu?