piątek, 18 grudnia 2020
Kurtki dla psa
Mroźna i deszczowa pogoda bywa utrapieniem nie tylko dla nas, ale również dla naszych czworonożnych podopiecznych. Nie wszystkie psiaki zostały obdarzone przez naturę grubym i nieprzemakalnym futrem. Wiele zwierzaków wyjątkowo dotkliwie odczuwa jesienno-zimowe chłody. Właśnie dlatego niezbędnym elementem spacerowego wyposażenia każdego czworonożnego zmarzlucha są ciepłe ubranka. Wśród psiej garderoby nie może zatem zabraknąć praktycznej kurtki.
czwartek, 10 grudnia 2020
Co zrobić, gdy pies wszytko gryzie?
Psie niszczycielskie działania dla właścicieli mogą być prawdziwym utrapieniem. Nie budzi wątpliwości fakt, że konieczne jest okiełznanie zwierzaka, który gryzie wszystko, co tylko wpadnie mu do pyska. Warto jednak zastanowić się nad tym, co skłania psa do takiego zachowania i jak, naturalną dla niego potrzebę żucia realizować mógłby on w bezpieczny dla siebie i akceptowalny przez nas sposób.
wtorek, 1 grudnia 2020
Badanie USG dla psa - jak przygotować pupila?
USG, czyli badanie ultrasonografem to niezwykle skuteczna metoda diagnostyki, również w przypadku chorób zwierząt. Takie badanie jest całkowicie bezpieczne dla czworonoga, bezbolesne i można powtarzać je wielokrotnie, w zależności od potrzeb. W jakich przypadkach należy je wykonać i jak przygotować psa do USG?
wtorek, 24 listopada 2020
10 rzeczy, które sprawiają psom przyjemność
czwartek, 19 listopada 2020
Jak zadbać o bezpieczeństwo psa nad wodą?
Wiele czworonogów świetnie pływa i uwielbia wodne zabawy. Z pupilem lubiącym tego typu rozrywki jak najbardziej możemy więc wybrać się nad rzekę czy jezioro. Planując taką wyprawę, pamiętajmy jednak, że nad wodą zawsze warto zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Kwestia ta tyczy się zaś w tym wypadku nie tylko nas samych, ale i towarzyszących nam psiaków.
wtorek, 17 listopada 2020
Weterynaryjne suche karmy Hill's dla psa
Choroby i schorzenia, z jakimi często borykają się nasze czworonogi, wymagają niekiedy gruntownej zmiany sposobu żywienia. A ponieważ samodzielne zbilansowanie posiłków dla czworonoga nie jest zadaniem łatwym, warto korzystać z gotowych suchych posiłków dedykowanych psom z różnymi dolegliwościami. Przykładem takich specjałów są weterynaryjne suche karmy Hill’s dla psa. Co warto o nich wiedzieć?
czwartek, 12 listopada 2020
Dlaczego pies pije wodę z kałuży?
Wychodzimy na spacer po deszczu i pierwszą rzeczą, jaką z chęcią robi nasz psiak, jest znalezienie kałuży i wypicie z niej wody? Problem dotyczy wielu właścicieli kudłaczy. Może wydawać się dosyć zabawny (zupełnie jak kłopoty z mruczkami, które najwięcej na świecie lubią częstować się wodą z toalety albo ewentualnie ze zlewu), ale w rzeczywistości nieraz sprowadza na psiaka kłopoty w postaci dolegliwości żołądkowych albo innych atrakcji. Woda w kałużach jest bowiem nie tylko brudna, ale może także zawierać różne bakterie, grzyby i inne paskudztwa, które w organizmie pupila spowodują sporo zniszczeń. Co zatem robić? Psy piją wodę z kałuży z wielu powodów. Warto najpierw je poznać, aby zrozumieć przyczyny takiego zachowaniach i spróbować je wyeliminować. W końcu podczas spaceru jest wiele innych atrakcji, które powinny przyciągać uwagę psiaka i kałuże z pewnością do nich nie należą.
wtorek, 3 listopada 2020
Bawole kości Rasco dla psów
Bawole kości Rasco to przekąski, które idealnie wpisują się w kategorię zdrowych psich przysmaków. Sięgając po takie dodatkowe danie dla psa, możemy więc być pewni, że należycie troszczymy się o swego zwierzaka i zapewniamy mu chwilę prawdziwie relaksującej rozrywki.
piątek, 23 października 2020
Odwodnienie u psa
Czym jest odwodnienie u psa? To niewystarczający poziom wody w organizmie. Wszystkie istoty żywe w dużej części składają się właśnie z wody i bezwzględnie potrzebują jej do życia. Znaczna utrata płynów prowadzi do poważnych zaburzeń w organizmie, które – jeśli się nasilą – mogą skutkować nawet śmiercią. Największa utrata wody ma miejsce w okresie upałów, ale także jeśli psiak cierpi na uporczywe wymioty lub przewlekłą biegunkę, spowodowane alergią pokarmową albo infekcją wirusową. Nadmierny wysiłek fizyczny także może prowadzić do odwodnienia organizmu. Już utrata jednego procenta wody u zwierzaka powoduje lekkie odwodnienie i wzmożone pragnienie. Nie każdy kudłacz zwraca jednak na to uwagę, nie wszystkie zwierzaki lubią pić wodę i odwodnienie się zwiększa. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy my – jako właściciele – pilnowali, aby do organizmu zwierzaka trafiała odpowiednia ilość płynów. W przypadku wymiotów czy biegunek, zwłaszcza tych trwających dłużej niż jeden dzień, konieczna jest wizyta u weterynarz. Czasami jedyną możliwością ponownego nawodnienia organizmu jest podłączenie psiaka do kroplówki.
czwartek, 15 października 2020
Jak aktywnie spędzać czas z psem?
Również w przypadku psów sprawdza się dewiza, że ruch to zdrowie. Wcale nie znaczy to jednak, że każdy psiak może stać się wyczynowym sportowcem. Dla jednych czworonogów wystarczającą formą aktywności są codzienne spacery. Inne jednak dla zachowania dobrej kondycji fizycznej potrzebują zdecydowanie większych wyzwań. Stąd też warto przyjrzeć się temu, jak ciekawie, a przy tym aktywnie spędzać czas z psem.
piątek, 9 października 2020
Jak poznać, że suka jest w ciąży?
Mamy wątpliwości, czy nasza suka jest w ciąży? Niestety, w początkowym okresie sprawa nie jest łatwa do rozstrzygnięcia, ponieważ wczesna ciąża nie daje żadnych konkretnych objawów, a te, które występują, możemy bardzo łatwo pomylić z objawami różnych chorób. Czy jest zatem jakaś metoda, aby mieć pewność? Oczywiście, jest ich kilka. Pierwszą ważną rzeczą jest sama obserwacja zwierzaka – nawet jeśli objawy nie są konkretne, im więcej się ich pojawi, tym łatwiej będzie nam stwierdzić, że mamy do czynienia z ciążą, a nie żadną infekcją ani innymi problemami zdrowotnymi. Druga sprawa to wizyta u weterynarza. Specjalista fachowo sprawdzi brzuch i będzie mu o wiele łatwiej ocenić, jak naprawdę wygląda sytuacja. I w końcu po trzecie – możemy wykonać badanie USG, które prawdopodobnie przepisze nam weterynarz. Obraz na ekranie, możliwy do uzyskania dzięki obrazowaniu wewnętrznemu układu rodnego suki, da nam jasną i konkretną odpowiedź.
wtorek, 6 października 2020
Co zrobić, gdy pies skaleczył się w łapę?
Psiaki także bywają nieostrożne albo mają pecha i nadepną na coś ostrego – skaleczenie się lub poważniejsze zranienie nie dotyczy tylko nas, ludzi, ale również naszych pupili. Jeśli pies skaleczył się w łapę i ranka jest mała, bez trudu sami damy radę ją opatrzyć. Jeżeli jednak zranienie okazuje się poważne, jest duży uraz skóry lub głębszych tkanek i towarzyszący temu upływ krwi, nie ma na co czekać, trzeba jak najszybciej zabrać kudłacza do weterynarza, a zanim tam dotrze – możliwie skutecznie powstrzymać upływ krwi i zabezpieczyć ranę, aby nie dostał się do niej brud. Zakażenie zranionego miejsca może bowiem prowadzić do namnażania się w ranie bakterii lub grzybów, a to już prosta droga do poważnych infekcji, w tym do gangreny, czyli gnicia i obumierania tkanek. Nigdy zatem nie bagatelizujmy psiego skaleczenia, bądźmy delikatni i wyrozumiali. Wiele pupili denerwuje się i to bardzo nawet przy malutkim zranieniu, trzeba więc w pierwszej kolejności uspokoić zwierzaka oraz go pocieszyć.
czwartek, 24 września 2020
Co zrobić, gdy pies wszystko gryzie?
Pies ogryzający buty, dywany i nogi stolików to prawdziwe utrapienie. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzak nie robi tego z czystej złośliwości, a za jego zachowaniem mogą kryć się rozmaite problemy. To, czy uda się je rozwiązać, zależy wyłącznie od naszej reakcji i postępowania z pupilem. Zobaczmy zatem, jakie czynniki skłaniają psa do gryzienia domowych sprzętów i jak można go tego oduczyć.
wtorek, 22 września 2020
Rasy psów dla dzieci
Dzieciństwo spędzone u boku czworonoga może być niezapomnianą przygodą. Jednak zanim sprawimy dziecku takiego towarzysza, warto rozważyć kilka kwestii. Pierwsza z nich dotyczy wyboru odpowiedniej rasy, a kolejne – odpowiedzialności oraz tego, kto tak naprawdę będzie sprawował opiekę nad zwierzakiem. Przekonajmy się, które rasy psów dla dzieci są odpowiednie i jak nauczyć pociechę opieki nad pupilem.
wtorek, 8 września 2020
Hipoalergiczne karmy dla psów
Psiakom też zdarza się mieć alergię i to niestety dosyć często. Uczulać może tak naprawdę wszystko! Jakiś gatunek mięsa, zboża, któraś z ryb, coś z warzyw, jajka lub produkty mleczne. Potrafi być też tak, że nasz pupil ma alergię łączoną, co oznacza, że uczula go więcej niż jeden składnik. Im więcej takich alergenów, tym oczywiście trudniej ułożyć jadłospis i skierować psiaka na dietę eliminacyjną, czyli taką, która wyklucza wszystkie elementy pożywienia, których organizm zwierzaka nie toleruje. Dieta eliminacyjna działa tak samo w przypadku serwowania pupilowi własnoręcznie przygotowywanego jedzenia oraz gotowej karmy ze sklepu. Tak czy inaczej trzeba pomijać w jadłospisie pupila składniki, które wywołują alergię. Jeśli decydujemy się na gotowy produkt, powinniśmy zdecydowanie przetestować hipoalergiczne karmy dla psów. Wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że okażą się bezpieczne dla naszego alergicznego kudłacza. Dlaczego?
czwartek, 3 września 2020
Jakie zabawki dla psów są najlepsze?
wtorek, 1 września 2020
Przysmaki Ontario dla psa
Wielu osobom wydaje się, że przysmaki dla psów służą wyłącznie rozpieszczaniu pupila. Jest w tym trochę prawdy – większość smakołyków rzeczywiście świetnie się do tego nadaje, ale warto wiedzieć, że odpowiednio dobrane przekąski mogą pełnić także inne funkcje. Dobrym przykładem są tutaj przysmaki dla psów Ontario, które mogą znacznie wzbogacić codzienny jadłospis psa, a nawet posłużyć jako narzędzie treningowe. Co warto o nich wiedzieć?
środa, 26 sierpnia 2020
Jak zadbać o bezpieczeństwo psa na spacerze w lesie?
Spacer z psem po lesie to sama przyjemność. Mamy możliwość odetchnąć świeżym powietrzem, pochodzić wśród zieleni, w ciszy i spokoju. Las pachnie zupełnie inaczej niż miejski park, daje możliwość relaksu i obcowania z prawdziwą naturą. Nasz kudłacz z kolei może się wyszaleć i wybiegać do woli, ponieważ czekają na niego duże przestrzenie, pełne tajemnic, naturalnych zabawek i zapachowych wiadomości. Aby jednak wypad do lasu był wyłącznie źródłem przyjemności i odpoczynku, musimy pamiętać o bezpieczeństwie zwierzaka. Dotyczy to zarówno kontroli nad nim, zapewnienia mu ochrony przed pasożytami, jak również samej świadomości, że las jest terenem dzikiej przyrody, podlega pewnym prawom i należy się w nim odpowiednio zachowywać.
piątek, 21 sierpnia 2020
Jak nie witać się z nowo poznanym psem?
Nie tylko w naszym świecie, ale i w świecie zwierząt powitaniami rządzi etykieta. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie nasze zachowania akceptowalne są dla zwierzaków. Zanim więc obcemu psiakowi rzucimy się w objęcia, zastanówmy się, czy postępowanie takie dla obu stron jest przyjemne i bezpieczne. Jak nie witać się z nowo poznanym psem?
środa, 19 sierpnia 2020
Czy pies może jeść banany?
Świeże owoce zazwyczaj całkiem nieźle sprawdzają się w roli psich przekąsek, a banany nie są tu wyjątkiem. Jeśli więc po rarytasy takie sięgać będziemy zachowując należyty umiar, jak najbardziej możemy włączyć je w dietę zdrowego psiaka! Jak często pies może jeść banany?
wtorek, 11 sierpnia 2020
Suche karmy Rasco Premium dla psów
piątek, 7 sierpnia 2020
Amiplay smycze automatyczne dla psa
środa, 5 sierpnia 2020
Dolina Noteci Premium karmy dla psów
poniedziałek, 3 sierpnia 2020
Gdzie w domu umieścić legowisko dla psa?
Sen i odpoczynek odgrywają bardzo ważną rolę w psim harmonogramie dnia. Po długim spacerze czy ekscytującej zabawie każdy czworonóg potrzebuje chwili wytchnienia w ciszy i spokoju. Aby ułatwić pupilowi wypoczynek, warto zadbać o właściwie umiejscowienie jego posłania. Gdzie w domu umieścić legowisko dla psa?
środa, 29 lipca 2020
Najlepsze filmy z psami i o psach
Filmy z czworonogami w roli głównej od zawsze cieszyły się popularnością. Stanowią znakomitą rozrywkę dla całej rodziny, potrafią rozbawić do łez, wywołać wzruszenie i mocno chwycić za serce. Co ciekawe, psy niejednokrotnie udowodniły, że świetnie radzą sobie jako aktorzy pierwszoplanowi, a swoim urokiem przyćmiewają największe gwiazdy kina. Jakie filmy o psach warto obejrzeć?
środa, 22 lipca 2020
Jak nauczyć psa komendy zostań?
Szkolenie psa wcale nie musi być trudne. Dzięki właściwemu podejściu i odpowiednim metodom treningowym możemy bardzo szybko osiągnąć zadowalające rezultaty. Warto podjąć ten trud, bo ze zwierzakiem znającym podstawowe polecenia żyje się o wiele łatwiej i przyjemniej. Jedną z takich użytecznych komend, których warto nauczyć pupila, jest właśnie komenda „zostań”. Dziś podpowiemy, jak w prosty sposób zapoznać z nią psa.
środa, 15 lipca 2020
Jak opiekować się psem po operacji?
Nasze psiaki też czasami muszą przejść zabieg operacyjny. Może chodzić o kastrację, która jest najczęstszym tego typu zabiegiem wykonywanym u większości kudłaczy, ale zdarza się też tak, że zwierzak ma jakąś wadę anatomiczną, guza albo inne schorzenie, wymagające użycia skalpela. Po operacji psiak zdecydowanie potrzebuje czasu, aby dojść do siebie, nie wolno mu szaleć, zagłębiać się nosem w okolice rany pooperacyjnej, nie wskazana jest również ciężka dieta (a już szczególnie po zabiegach na układzie pokarmowym). Przede wszystkim jednak liczy się nasza obecność przy psiaku i nie chodzi tylko o pilnowanie, ale też o zapewnienie bezpieczeństwa, troski i okazania futrzakowi, jak bardzo go kochamy i jak jest dla nas ważny. Otoczony tak pozytywnymi emocjami na pewno szybko wróci do zdrowia. Jak prawidłowo opiekować się psem po operacji?
środa, 8 lipca 2020
Maced - naturalne przysmaki dla psów
Psiaki uwielbiają smakołyki, pod tym względem są takie same jak ludzkie dzieci. Jeśli raz na jakiś czas podamy im niecodzienny rarytas, na pewno będą szczęśliwe i sprawimy im niespodziankę. Trzeba jednak pamiętać, że z przysmakami nie należy przesadzać, bo zbyt często jedzone doprowadzą do kłopotów ze zjadaniem obiadu, gdyż brzuch pupila będzie już pełny. Dieta oparta na samych przysmakach jest niepełnowartościowa i może doprowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem, nie wspominając już o tym, że zbyt wiele smakołyków wpłynie fatalnie na wagę psiaka. Nie chcemy przecież, aby borykał się z otyłością i związanymi z nią problemami, prawda? Przysmaki przydają się jednak w wielu sytuacjach np.: kiedy chcemy nagrodzić pupila, zmotywować go do czegoś, przyciągnąć jego uwagę. Czasami mogą się też stać po prostu smakowitym prezentem. Warto sięgać po smakołyki, które są naturalne, czyli o wiele zdrowsze niż zwykłe przekąski wypchane po brzegi węglowodanami. Jedną z firm, która produkuje pełnowartościowe i pyszne przysmaki jest Maced. W ofercie każdy psiak powinien znaleźć coś dla siebie.
wtorek, 30 czerwca 2020
Co zrobić, gdy pies boi się burzy?
piątek, 26 czerwca 2020
Jak nauczyć psa podstawowych komend?
środa, 24 czerwca 2020
Mokra karma Eukanuba dla psa
czwartek, 18 czerwca 2020
Co to jest dogoterapia?
wtorek, 16 czerwca 2020
Czy mój pies jest szczęśliwy?
piątek, 5 czerwca 2020
Wpływ psa na rozwój emocjonalny dziecka
środa, 3 czerwca 2020
Karma bio dla psa
środa, 27 maja 2020
Mokre karmy Ontario dla psów
wtorek, 19 maja 2020
Jak mówić do psa żeby nas słuchał?
piątek, 15 maja 2020
Kości wiązane dla psa
wtorek, 12 maja 2020
Kiedy pies potrzebuje pieluch?
środa, 6 maja 2020
Karma Iams dla psa
poniedziałek, 27 kwietnia 2020
Jakie gesty rozumie pies?
Nasze psiaki często nas obserwują, wręcz uważnie nam się przyglądają, przekrzywiają głowę, aby zrozumieć, co do nich mówimy. W gruncie rzeczy rozumieją naprawdę sporo, choć oczywiście nie są w stanie po ludzku nam odpowiedzieć (robią to w psim języku, którego możemy się nauczyć, przynajmniej w pewnej części). Kudłacze nie tylko rozpoznają konkretne słowa (spróbujmy pomówić do psiaka w innym języku i od razu zauważymy, że wpatruje się w nas, jakbyśmy zwariowali), ale także emocje, jakie towarzyszą komunikatom. Nawet jeśli nie są w stanie zrozumieć poszczególnym wyrazów, sama intonacja i brzmienie naszego głosu bardzo dużo im powie. Psiaki rozumieją też nasze gesty, przynajmniej sporo z nich. Z biegiem lat coraz bardziej budujemy ze zwierzakiem emocjonalną więź, jest nam zatem o wiele łatwiej porozumieć się poprzez mowę ciała i gesty. To działa w obie strony.
poniedziałek, 20 kwietnia 2020
Karmy dla szczeniąt ras małych
Szczenięta rozwijają się niezwykle intensywnie i potrzebują odpowiedniego paliwa, aby zdrowo rosnąć i nabierać sił. To, jak ukształtuje się teraz ich organizm, będzie miało wpływ na całe życie pupila. Również nawyki żywieniowe wpojone w dzieciństwie pozostaną u kudłacza na długo, warto więc zadbać o to, aby jadł regularnie, odpowiednie porcje i oczywiście, aby było to pełnowartościowe i smakowite pożywienie. Szczenięta ras miniaturowych mają specyficzne zapotrzebowania dietetyczne ze względu na swoje drobne rozmiary, szybki rozwój (w stosunku do psiaków ras większych) oraz bardzo intensywny metabolizm. Potrzebują zatem odpowiedniej karmy, która zaspokoi ich potrzeby i zapewni zdrowy rozwój.
wtorek, 14 kwietnia 2020
Jak pies okazuje miłość?
Chyba każdy z nas zastanawiał się kiedyś, jak pies okazuje miłość i przywiązanie swemu właścicielowi? Albo co znaczą te wszystkie specyficzne dla kudłaczy zachowania jak patrzenie w oczy, trącanie rąk nosem czy lizanie po twarzy? Okazuje się, że zwierzaki w ciągu tysięcy lat egzystowania u boku człowieka nauczyły się okazywać nam czułość na bardzo wiele sposobów.
wtorek, 7 kwietnia 2020
Dlaczego husky mają kolorowe oczy?
Dwubarwne oczy to bez wątpienia jedna z charakterystycznych cech dla psów rasy husky. Już sam fakt, że oczy tych niezwykłych czworonogów mogą przybierać intensywnie niebieską barwę robi ogromne wrażenie, a gdy jedna z tęczówek wyraźne odróżnia się od drugiej, efekt jest wręcz piorunujący. Jak wyjaśnić zjawisko dwubarwnych oczu u psów rasy husky?
poniedziałek, 30 marca 2020
Jak oduczyć psa jedzenia ze stołu?
Mnóstwo właścicieli ma z tym kłopot - ich psiaki podkradają jedzenie ze stołu i kuchennych blatów, czasami nawet nie zwracając uwagi na to, ile osób może ten proceder przyuważyć. Są nawet kudłacze, które częstują się jedzeniem trzymanym w ręku przez dziecko albo wręcz bezczelnie wsadzają swoją kufę do naszego talerza. Wydaje nam się, że nie ma w tym niczego złego? Nie mamy problemu z tym, że komuś wydaje się to nieestetyczne albo niehigieniczne? Otóż nie jest to sprawa wyłącznie tego, czy coś nam przeszkadza, czy nie. Chodzi tu również (a może przede wszystkim) o bezpieczeństwo zwierzaka, który absolutnie nie powinien częstować się ludzkimi pokarmami. Są one bowiem ciężkostrawne, tłuste, pełne węglowodanów, przypraw, ale czasem również takich składników, które mogą okazać się dla kudłacza trucizną. Jak zatem oduczyć psa jedzenia ze stołu?
czwartek, 12 marca 2020
Jak nauczyć psa komendy siad?
Komenda „siad” jest jedną z najbardziej popularnych i to od niej większość właścicieli rozpoczyna naukę różnych poleceń. „Siad” jest stosunkowo łatwą komendą, a przydaje się bardzo często, bo sytuacji, kiedy należy polecić psiakowi, aby usiadł, jest w życiu całkiem sporo, nie wspominając już o zademonstrowaniu tej sztuczki innym domownikom lub znajomym, z rozpierającą nas dumą, że dobrze wytresowaliśmy kudłacza i słucha się nas jak nikogo innego. Jak z każdą komendą, trzeba jednak czasu, aby pupil mógł się jej bezbłędnie nauczyć, a z naszej strony potrzeba z kolei cierpliwości, sumienności i umiejętności dopingowania psiaka na drodze do osiągnięcia sukcesu.
poniedziałek, 9 marca 2020
Dlaczego psy lubią głaskanie?
Większość zwierzaków lubi być głaskana, a większość właścicieli bardzo lubi tulić się do swoich pupili. To duża przyjemność, ale też sposób na wyciszenie się, uspokojenie, relaks oraz oczywiście najlepszy sposób na okazanie futrzakowi naszej miłości. Psiaki nie są tutaj wyjątkiem i też uwielbiają być głaskane. Są kudłacze, które mogłyby być głaskane całymi godzinami, inne wolą krótsze lub mniej wylewne pieszczoty. Każdy zwierzak jest inny i trzeba uszanować jego prawo, jeśli w danym momencie nie jest w nastroju do miziania. Trzeba też wiedzieć, kiedy psiaka lepiej w ogóle nie głaskać i jak nie zamęczyć go nadmiarem naszej miłości. A właściwie to dlaczego psy lubią głaskanie?
czwartek, 5 marca 2020
Kiedy pies dorasta?
Tempo dorastania psa zależy od czynników, takich jak rasa zwierzaka, jego predyspozycje genetyczne czy docelowa wielkość. Warto wiedzieć na przykład, że czworonogi ras dużych i olbrzymich dorastają nieco wolniej niż przedstawiciele mniejszych ras. Zobaczmy, kiedy pies przestaje być szczeniakiem i jak rozpoznać, że nasz pupil jest już dorosłym psem?
piątek, 21 lutego 2020
Co zrobić, gdy nasz pies kogoś ugryzie?
Sytuacja z gatunku bardzo nieprzyjemnych - nasz pies kogoś ugryzł. Nie ma w tym momencie znaczenia, czy ten ktoś go sprowokował, drażnił, wystraszył, zaskoczył czy po prostu trafił na wyjątkowo zły humor kudłacza – w efekcie to my mamy problem, bo przecież odpowiadamy za naszego psiaka. O ile mały pupil może co najwyższej delikatnie poszarpać komuś nogawkę, o tyle ugryzienie dużego zwierzaka to już naprawdę poważny problem. Co robić w takich sytuacjach i przede wszystkim jak do nich nie dopuszczać?
środa, 19 lutego 2020
Filcak dla psa
Jeśli nasz psiak należy do rasy długowłosej, musimy pielęgnować i dbać o jego futro nawet codziennie, inaczej skołtuni się i przestanie wyglądać atrakcyjnie. Długa, lśniąca i mocna sierść to prawdziwa ozdoba kudłacza, ale o jej dobry stan trzeba koniecznie regularnie dbać. Psiaki krótkowłose też potrzebują rytuałów pielęgnacyjnych, minimum raz w tygodniu, a jeśli ich futro jest krótkie, ale bardzo gęste, codzienne czesanie jest naprawdę dobrym pomysłem. Chodzi nie tylko bowiem o kwestie estetyczne. Potargane, poplątane i sfilcowane futro może sprawiać zwierzakowi duży dyskomfort, zaczepiać się o wszystko, a nasz pupil łatwo też może o nie zahaczyć pazurem albo łapą. Skrajnie zaniedbana sierść po jakimś czasie nadaje się już tylko do obcięcia (szczególnie jeśli zaczęła się filcować, czyli pupil ma coś na kształt dredów), a przecież nie tego chcemy, prawda? Zależy nam, aby psiak zawsze prezentował się zdrowo, ładnie i elegancko.