piątek, 9 września 2022

Pitbull – charakterystyka rasy

Pitbulle wzbudzają bardzo złe skojarzenia, co jest niezwykle przykre, ponieważ psiaki tej rasy są bardzo towarzyskie i lubią się bawić. Nie mają w sobie nic z krwiożerczych bestii, które uparcie próbuje się w nich widzieć. Niektórzy boją się już nawet ich wyglądu, choć w podłużnej mordce jest raczej coś uroczego i pociesznego niż przerażającego – jeśli przyjrzymy się zwierzakowi z sympatią, na pewno to dostrzeżemy.

Oczywiście pitbulle potrzebują odpowiedniego treningu, ale dotyczy to też wielu innych ras, przede wszystkim tych dużych i silnych. Rozbrykany albo zanadto rozpieszczony pupil o sporych gabarytach i sile może być uciążliwy dla innych, a także siać wokół chaos, dlatego tak ważne jest, aby wychowywać zwierzaka odpowiedzialnie. Żaden psiak nie jest też z natury zły, agresywny czy złośliwy, to są ludzkie kategorie, które błędnie przenosimy na kudłacze czy mruczki. Jeżeli pupil źle się zachowuje i stanowi zagrożenie dla innych, to jest to wina tylko i wyłącznie właściciela, który okazał się niewłaściwym opiekunem. Warto zatem bliżej poznać psiaki rasy pitbull i wreszcie przestać się ich obawiać.

Zabawki dla psów ↓

American pit bull terrier

Tak właśnie brzmi pełna nazwa tej rasy. Jak widać, pitbulle należą do terrierów i stąd ich zamiłowanie do tropienia i silny instynkt łowiecki. W Polsce rasa ta została wpisana na listę psiaków, które uważa się za agresywne. Nie można tego jednak traktować stuprocentowo dosłownie. Na taką listę trafiają rasy, które miały wojowniczych przodków i wymagają doświadczonego, spokojnego i konsekwentnego opiekuna, który zadba dodatkowo o odpowiednią tresurę. Lista psów agresywnych jest w istocie listą kudłaczy wymagających.

Co ciekawe, American pit bull terrier prawdopodobnie w ogóle nie pochodzi z Ameryki! Rasa powstała zapewne po drugiej stronie oceanu, czyli w Wielkiej Brytanii, na przełomie XVIII i XIX wieku. Jak zwykle, kiedy chodzi o stworzenie rasy kontrowersyjnej, przyczyn należy szukać w dziwnych pomysłach ludzi. Pitbull został stworzony przez hodowców jako psiak do walk z bykami. Stąd zresztą wywodzi się jego nazwa, bo po angielsku bull to właśnie byk. Pitbulle wykorzystywano także do walk z innymi psami – jak zwykle zatem to ludzie okazali się największym zagrożeniem, którego należy się bać, a nie biedne zwierzęta, uczone agresji i żądzy mordowania.

Od jakiej rasy wywodzi się pitbull? Teorii jest kilka. Jego przodkiem może być buldog, ale także buldog skrzyżowany z terrierem. Obie wersje są prawdopodobne, a nowa rasa odziedziczyła wygląd i zachowanie po obu przodkach. Dzięki krwi terrierów pitbulle miały być nieugięte, zawzięte i bardzo zwinne, natomiast po buldogach odziedziczyły wytrzymałość (nie tylko fizyczną, ale również na ból i trudne warunki życia). Ludzie chcieli stworzyć maszynę do zabijania i zarabiania, ale na szczęście im się nie udało. Pitbulle mają mnóstwo pozytywnych cech, tylko niestety wciąż tak rzadko się je zauważa.

Jak wygląda pitbull?

Pitbull jest psiakiem sporych rozmiarów, może mieć pół metra w kłębie oraz wagę dochodzącą do 30 kilogramów (to waga samców, suki zazwyczaj się lżejsze, mają do 27 kilogramów). Gdybyśmy chcieli jednym słowem opisać sylwetkę tej rasy, to najbardziej odpowiednim określeniem byłoby, że jest kwadratowa. To żadna kpina, pitbulle są bowiem nie tylko mocne i silne, ale mają bardzo proporcjonalną budowę, stąd właśnie nawiązanie do kwadratu.

Pitbulle mają szeroki rozstaw oczu, są one duże i głęboko osadzone. Dopuszcza się każdy kolor, więc możemy spotkać psiaki o takiej różnorodności kolorów tęczówek jak u ludzi. To samo dotyczy umaszczenia sierści – także przybiera różne kolory. Samo futro jest krótkie, mocne, o lekkim połysku. Ogon pitbulla jest z kolei krótki i nisko osadzony. Równoważą go wysoko osadzone uszy.

Jaki naprawdę jest pitbull?

Hodowcy współcześnie robią, co w ich mocy, żeby ludzie przestali wreszcie postrzegać tę rasę jako zabójców z zimną krwią. To bardzo słuszne, ponieważ pitbulle to wrażliwe zwierzaki, które całym sercem przywiązują się do opiekuna. Aktualnie trwają prace nad tym, aby przystosować pitbulle do bycia zwierzakami rodzinnymi, do wychowywania się z dziećmi. Mają ku temu naprawdę spore predyspozycje.

Pitbull jest psiakiem opiekuńczym, więc sprawdzi się jako najlepszy ochroniarz do dzieci. Do tego jest cierpliwy, szybko się uczy i kocha się bawić. Jest też lojalny aż do śmierci – do właściciela przywiązuje się bardzo mocno i okropnie tęskni, kiedy nie może z nim za często przebywać. To zdecydowanie zwierzak, któremu trzeba poświęcać dużo czasu, bawić się z nim, trenować i oczywiście przytulać!

Pitbulle są odważne, ciekawskie i nie lubią odpuszczać, więc trzeba uważać, aby nie wychować sobie w domu małego uparciucha. Wysoka inteligencja sprawia, że rasa ta szybko się uczy i umie wyciągać wnioski, więc wszystkie błędy wychowawcze na pewno psiak wykorzysta na swoją korzyść. Jest natomiast doskonałym sportowcem, chętnie weźmie udział w różnych sportach wyczynowych, bo energia go wręcz rozpiera. Kudłacze tej rasy szybko się nudzą, jeśli zajęcie nie jest ciekawe, zadbajmy więc o to, aby podczas treningu czy zabawy zawsze sporo się działo. To zdecydowanie pupile dla aktywnych.

Musimy też pamiętać, że jako właściciele wymagającej rasy sami musimy być spokojnie, zrównoważeni i konsekwentni. Pitbulle fatalnie reagują na wszelką formę agresji i siły. Nieodpowiedzialnemu opiekunowi mogą wymknąć się spod kontroli i mocno narozrabiać. Upewnijmy się też, że w domu panuje odpowiednia hierarchia, bo jeśli psiak poczuje się królem, to istnieje ryzyko, że po prostu wejdzie nam na głowę i stanie się nieznośny.

Pitbulle są niezwykle odporne na ból, więc jako właściciele musimy uważać, aby się nie przetrenowały. Trudniej też zauważyć u nich kontuzje czy jakiekolwiek objawy choroby związane z odczuwaniem bólu lub dyskomfortu. Bądźmy uważni i wrażliwi.

Jak dbać o pitbulla?

Pitbulle nie są rasą specjalnie chorowitą. Nie wymagają też skomplikowanego żywienia. Potrzebują jednak w diecie dużych ilość białka zwierzęcego, czyli tego pochodzącego przede wszystkim z mięsa. Serwujmy pupilowi pokarm ze sprawdzonych źródeł, postawmy też na karmy Premium oraz Super Premium, najlepiej dedykowane psiakom aktywnym albo konkretnie tej rasie.

Przysmaki dla psów ↓

Pitbulle lubią sobie dobrze podjeść, a jako że należą do ras dużych, potrzebują odpowiednio dużych porcji posiłku oraz o zbilansowanej kaloryczności. Warto serwować im posiłki 2 albo 3 razy dziennie. Pamiętajmy tylko, że psiak nie może jeść przed aktywnością fizyczną, najlepiej jest zachować 2 godziny odstępu. Po jedzeniu najlepsza okaże się dla nich sjesta.

Krótka sierść pupili tej rasy nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, warto zwierzaka raz na tydzień wyszczotkować, trochę częściej można to robić w okresie linienia. Futro można także spokojnie przecierać szmatką, aby zachowało naturalny połysk. Regularnie sprawdzajmy też stan oczu czy uszu.

Pitbulle miewają spore problemy z kamieniem nazębnym, dlatego warto serwować im smakołyki dentystyczne albo specjalne gryzaki. Wyładują dzięki nim również nadmiar energii.


Autorka: Magdalena Dolata


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger